Popüler kültür ürünü olarak gazetelerin astroloji köşelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the astrology papers of newspapers as a popular culture product
- Tez No: 159758
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN TUTAL CHEVİRON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı popüler kültür ürünü olarak astroloji ve gazetelerin astroloji sayfalarına gösterilen ilginin değerlendirilmesidir. Astroloji, kökeni batıl inançlara dayanan ve her dönem ve toplumda ilgi görmüş pratiklerden biridir, öncelikle astrolojiye kaynaklık eden inançların kökenlerinin araştırılarak insanların batıl inançlara ve bu tip inançlardan doğan pratiklere bel bağlamasının nedenleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ortaya çıkan her dönem ve toplumda insanların bu tip inançlara ve bunlardan doğan pratiklere başvurduğudur. İnsanları bu tip pratiklere yönelten merak, çaresizlik, geleceğe dair bilgi edinebilme, kaderini yönlendirebilme isteği gibi bazı temel eğilimlerdir. Ancak astroloji zaman içinde geleneksel anlamı ve görünümünden uzaklaşarak çok ve çabuk tüketilen, alınıp satılan, standartlaşan bir pratiğe dönüşmüştür. Astrolojinin popüler kültür ürünü olarak değerlendirilmesinin nedenleri ortaya koyularak, astrolojinin ve gazetelerin astroloji köşelerinin gördüğü ilginin nedenleri ve boyutlarına dair somut veriler elde etmek amacı ile üniversite öğrencilerine, gazetelerde yer alan astroloji sayfalarını yazan astrologların mesleki algılan ve değerlendirmelerine dair bilgi edinebilmek amacıyla ise gazetelerde astroloji sayfalarını yazan astrologlara anket uygulanmıştır. Anketin sonuçları değerlendirildiğinde katılımcılar arasında astrolojiye inanma düzeyinin, astroloji ile ilgili bilgi düzeyinin ve gazetelerdeyer alan astroloji ile ilgili haber ve yıldız falı köşelerini okuma oranlarının azımsanamayacak boyutlarda olduğu görülmüştür. Bu ilginin en önemli nedeni bu köşelerin eğlendirici içeriğinin insanların günlük yaşamın sıkıntılarından uzaklaşmasına neden olmasıdır. Astroloji ayrıca başlıca sohbet konularından biri haline gelerek kişiler arası iletişimde de rol almaktadır. Astrologlar ise astrolojinin bilim olduğuna inandıklarını belirterek yıldız falı kavramına karşı çıkmışlar ve köşelerinde astroloji ile ilgili verdikleri bilgileri belli kaynaklara dayanarak verdiklerini belirtmişlerdir. Astrologların bu köşelerde olumlu ve kişilerin beklentilerine yönelik ifadeleri ağırlıklı olarak kullanmadıklarını belirtmelerine rağmen incelememizde ortaya çıkan klişe sözler, vaatler ve olumlu ifadelerin sık sık kullanıldığı, zaman zaman aynı şeylerin tekrar edildiğidir. Yine astrologların astroloji ile ilgilenme nedenleri arasında -idealist ifadelerin yer aldığı görülmüştür ancak astrolojik danışmanlık için alınan yüksek ücretler, bu kişiler tarafından astrolojinin sık sık reklam sektörüne hizmet edecek şekilde haber yapılması maddi amaçların önemine işaret etmektedir. Bu anlamda astrolojiden beklenen okur kitle ve bu köşeleri yazanlar açısından farklılık göstermekte ancak iki tarafta örtüşen bir durum içinde yer almaktalar. Astroloji gibi pratiklere olan ilgi insanoğlunun merakı, kaderini yönlendirme isteği, kendine dair bir şeyler duyma ihtiyacı devam ettikçe süreceği bu ilginin tüm popüler kültür ürünlerine gösterilen ilgi gibi maddi manevi sarfiyatla sonuçlanmasının ise kaçınılmaz olduğu düşünülmektedir. 202
Özet (Çeviri)
SUMMARY Popular culture products provide important clues about the social, cultural and politic manner of living of the public. This study is about the evaluation of astrology and astrology paper of newspapers as a popular culture product. Astrology originated from superstitous beliefs and affected people in all cultures from the beginning of the world. As time passed astrology lost its traditional meaning and transformed into a standart and consumable practise. This study aims to determine the sources of superstitous beliefs. What is the reason of need of their rise? In which ways does it affect or not affect people? Also we aim to find out why astrology is a popular practice. In the ampiric part of this study questionnaire to evaluate the university students opinion about the astrology have been applied to the university students. Quastionnaries evaluated to find out why they believe astrology, what are the reasons stimulate them to read astrology paper in the newspapers. Also quastionnaries prepared to evaluate the astrologers opinions about their job and their methods have been applied to the astrologers. Study shows that to underestimate the dimension of astrology belief and the level of information about astrology between the participants is impossible. Also important part of participants read astrology papers of newspapers. Astrology papers are popular because of entertaining involment of them that remove people from difficulties of their life. Astrology is a majorsubject of the conversations so it plays an important role in the communication. Astrologers claim that astrology is a science. They don't read fortunes in stars. They write gathering information using many sources. They say that they don't use same words periodically in the astrology explanations. Also they say they don't give information according to the expectations of readers. Study shows that they use same words periodically and use positive expressions generally. They say that they are interested in astrology because it is a mystic and important science. But the truth is quite different. They earn money in return of their astrological advisement and they use astrology in news which advertising of some products. So astrology practise is reciprocal because it seems to meet both the expectations of astrologers and the person who interested with astrology. Consequently astrology will be even more popular as far as the curiosity about future and fortune maintain its existence. Also it give hope and relieve people by removing them from the difficulties of life. 204