Basın özgürlüğü ve internet
Freedom of the press and the internet
- Tez No: 141024
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
KÜZECİ, Elif, Basın Özeürlüeü ve İnternet. Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Maksut MUMCUOĞLU, 245 s. ÖZET Düşünceyi açıklama özgürlüğünün kapsamı içinde yer alan basın özgürlüğü demokrasinin varlığından söz edebilmek için gerçekleştirilmesi gereken başlıca koşullardandır. Yeni olmasına karşın hızla gelişen bir küle iletişim teknolojisi olan İnternet ise bu özgürlüğün sağlanmasında önemli olanaklar sunmaktadır. Bunun yanında İnternet'in konuya ilişkin sorun yaratan bazı yöneleri de bulunmaktadır. Bu nedenle İnternet yayıncılığına ilişkin bazı düzenlemelerin yapılması, önlemlerin alınması zorunludur. Ancak bu gibi çalışmalar yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir. Aksi tutum, bu önemli özgürlük alanının zarar görmesine neden olabilir. Bu kapsamda çalışmamız basın özgürlüğünün anlamının ve temel hak ve özgürlükler içindeki konumunun açıklanmasıyla başlamıştır.“Basın Özgürlüğü”başlığını taşıyan birinci bölüm içerisinde ayrıca basın özgürlüğünün dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi açıklanmış ve günümüzde ulaştığı konum da ortaya konulmuştur.“İnternet”başlıklı ikinci bölümde ise bu yeni kitle iletişim aracının tanımı ve özellikleri incelendikten sonra İnternet'e özgü temel kavramlar açıklanmıştır. Aynca İnternet'in önemini ortaya koymak amacıyla, bu bölüm içerisinde, 242İnternet'in tarihçesi hakkında bilgi verrdikten sonra, günümüzde ulaştığı etki kapasitesi ve kullanım alanları da incelenmiştir. İkinci bölümde son olarak İnternet yayıncılığı üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda İnternet 'te haber ve yorumların aldığı şekil incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ilk iki bölümde sunulan bilgiler ışığında öncelikle bir kitle iletişim aracı olarak İnternet, basın özgürlüğüğünün unsurları açısından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda basın özgürlüğünün sağlanmasında İnternet'in getirdiği olanaklar ve yarattığı sorunlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde son olarak İnternet'e ilişkin hukuksal- düzenlemeler ve yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda ülkemiz açısından durum özellikle değerlendirilmiş ve yapılabilecek düzenlemelere ilişkin görüş ve önerilerimiz belirtilmiştir. 243
Özet (Çeviri)
KÜZECİ, Elif, Freedom of The Press and The Internet, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Maksut MUMCUO?LU, 245 p. ABSTRACT Freedom of the press embodied in the freedom of the expression of thought is one of the primary conditions that must be met to speak of existence of democracy. The Internet which, although new, develops rapidly, offers significant possibilities for ensuring this freedom. However, the Internet has some aspects creating problems in this matter. Therefore, some arrangements should be made and measures taken in connection with the Internet publishing. Utmost care should be taken when doing so, however, otherwise this important area of freedom may be harmed. In this context, our study begins with an explanation of the meaning of the freedom of the press and its place in the basic rights and freedoms. The first section titled“Freedom of The Press”explains historical development of the freedom of the press in the world and in our country and the position it has attained today. The second section titled“The Internet”examines the definition and characteristics of this new mass medium, explains basic concepts peculiar to the 244Internet, gives information about the history of the Internet and examines the capacity of influence and areas of use of the Internet today, with a view to setting forth the importance of the Internet. The second section examines finally the Internet publishing and the form of the news and comments in the Internet The third section assesses the Internet as a mass medium in the light of the information given in the first two sections, from the standpoint of the elements of the freedom of press. In this context, the possibilities offered and the problems created by the Internet in ensuring freedom of the press are examined. The third section finally proposes legal arrangements and approaches relating to the Internet In this context, the situation is assessed particularly from the standpoint of our country and our views and proposals for possible arrangements are stated. 245