Bankalarda kredi pazarlaması
Cridet marketing at banks
  1. Tez No: 141032
  2. Yazar: ELİF ÇİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Günümüzde hizmet sektöründe 'müşteri odaklı olma' kavramının önemi oldukça artmıştır, özellikle kalitesi satıcısının satış becerisi ile özdeşleşen soyut ürünler sunan hizmet işletmeleri için müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun hizmet sunmak başlıca amaç haline gelmiştir. Hizmet pazarı çeşitli alt bölümlere ayrılmakta olup bu alt bölümlerden birisi de finansal hizmet pazarlarıdır. Günümüzde giderek artan fınansal ihtiyaçların karşılanmasına aracılık eden başlıca kuruluşlardan birisi de bankalardır. Bankalarda pazarlama faaliyetleri pazarın analiz edilmesi ve hedef müşteri kitlesinin belirlenmesi ile başlamaktadır. Pazar belirli kriterlere göre alt bölümlere ayrılmakta ve bu bölümlere uygun pazarlama karması oluşturulmaktadır. Bu kapsamda öncelikle müşterinir ihtiyacı olan ürünler belirlenip geliştirilmekte, ürünün müşteri ve banka için en uygun fiyatı belirlenmektedir. Daha sonra çeşitli dağıtım kanalları arasından uygun olanı seçilmekte ve buna bağlı olarak tutundurma faaliyetlerine geçilmektedir. Bu faaliyetler içerisinde müşteri odaklı pazarlama anlayışının ortaya çıkardığı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) uygulamaları son zamanlarda önemli yere sahip olmaktadır. Bankalarda pazarlama faaliyetlerinin en önemli diğer pazarlama karması unsurları ise katılımcılar, bankanın fiziksel görünümü ve pazarlama sürecinin koordinasyonudur. Pazarlama karması unsurları oluşturulduktan sonra bankayı hedefe götürecek pazarlama planının yapılması ve stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. 107Bankaların başlıca faaliyetlerinden birisi de kredilendirmedir. Kredi pazarlamasında müşteri ile birebir ilişkide bulunulması, onların istek ve ihtiyaçlarına uygun kredi ürünleri sunulması, bankanın müşteriyi kazanması ve onu elde tutabilmesi için en önemli unsurlardır. Bu nedenle bankanın pazarlama stratejilerini en doğru şekilde belirlemesi, pazarlama ve satış personelinin bu yönde eğitilmesi gerekmektedir. Üzerinde inceleme yapılan Banka'da müşteri odaklı pazarlama anlayışının hakim olduğu, CRM uygulamalarına önem verildiği ve buna yönelik olarak personelin eğitildiği görülmektedir. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the concept of being customer-oriented has gained much importance. Especially presenting services adequate for the demands and requirements of the customers to service enterprises which offers abstract products identified with the sales skill of its salesman has become the main target. The service market has been divided into subsections and one of these subsections is financial service markets. Among the main establishments acting as intermediary in meeting the increasing financial needs are banks. At banks, the marketing practices start with the analysis of the market and defining the target customers. The market is divided into subsections according to certain criteria and appropriate marketing mix is formed for these sections. In this scope, first of all, the products needed for the customers are defined and developed and the most appropriate price of the product both for the customer and for the bank is determined. Then, the appropriate distrubution channels are chosen and the promotion activities begin. Among these activities, customer relations management(CRM) practices which arose from the understanding of customer-oriented marketing have an important place nowadays. The other important marketing elements of the marketing practices are the participants, the physical appearance of the bank and the coordination of the marketing process. After the marketing elements are established, it is 109essential to make the market planning which will lead the bank to the target and to define the strategies. One of the main activities of the banks is opening credit. In marketing of credit, the important points are having visa-vis dialogues with the customers, presenting the credit products most appropriate for them, having more customers to banks and maintaining the available customer capacity. Because of this, the bank should define its marketing strategies in the most effective way and the salesmen should be trained according to the defined strategy. It is obvious that Bank on which studies carried out has a customer- oriented marketing understanding, gives importance to customer relation management (CRM) practices and trains its personnels in this direction. 110