Avrupa Merkez Bankasının kurumsal yapısı ve üye ülkeler üzerindeki makroekonomik etkileri
The institutional framework of the European Central Bank and the European Central Bank's macroeconomic effect on the member states
  1. Tez No: 141048
  2. Yazar: ÖZLEM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Genç, Özlem, Avrupa Merkez Bankası'nın Kurumsal Yapısı Ve Üye Ülkeler Üzerindeki Makroekonomik Etkileri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Belgin Akçay,77s. ÖZET Bu tez çalışmasında, Avrupa Merkez Bankası, kurumsal yapısı ve üye ülkeler üzerinde meydana gelen makroekonomik etkiler açısından incelenmiştir. Avrupa Merkez Bankası 'nın kurumsal yapısı tanıtılırken, organları, amaç ve görevleri ele alınmış; bağımsızlık prensibi üzerinde durulmuştur. Para politikasını tanımlamak ve uygulamak yanında, döviz işlemlerini yönetmek, ulusal merkez bankalarının döviz rezervlerini tutmak ve ödeme sistemlerinin düzgün işlemesini sağlamak, Avrupa Merkez Bankası'nın görevleri olarak sıralanabilir. Bu çalışmada, para politikasını tanımlamak ve uygulamak görevi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kurumsal yapının çerçevesini çizen Kurucu Antlaşma ve Protokol ile Avrupa Merkez Bankası'nın amacı, fiyat istikrarını korumak olarak tanımlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, Avrupa Merkez Bankası, iki dayanaktan oluşan bir para politikası stratejisi belirlemiştir. Para arzı artış kriterinin tespit edildiği ve fiyat istikrarına yönelik tehditlerin değerlendirildiği bu strateji irdelenmiş; Avrupa Merkez Bankası 'nın para arzı ve faiz oranı konusunda aldığı kararlar çerçevesinde uygulamaları incelenmiştir. Üye ülkeler üzerinde meydana gelen makroekonomik etkiler analiz edilirken, çalışma, Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararların fiyat istikrarı, ekonomik büyüme, işsizlik, döviz kuru üzerindeki etkileri ile sınırlandırılmış, Avrupa Merkez Bankası 'nın para politikası ile ilgili yetkilerini devraldığı ve Euro 'nun kaydi para olarak yürürlüğe girdiği 1999 yılı ile 2003 yılı sonu arasındaki gelişmeler incelenmiştir. 78
Özet (Çeviri)
Genç, Özlem, The Institutional Framework Of The European Central Bank And The European Central Bank's Macroeconomic Effects On The Member States. Master's Thesis, AdvisorProf.Dr.Belgin Akçay, 77p. ABSTRACT This thesis study examines the institutional framework of the European Central Bank and the macroeconomic effects of the ECB on the member states. While introducing institutional framework, the decision making bodies, the objective and the tasks of the ECB have been evaluated and the principle of independence has been emphasized. However, the tasks conferred upon the ECB are to define and implement the monetary policy of the Euro Area, to promote the smooth operation of payment systems, to hold and manage the official reserves of the national central banks and to conduct foreign exchange operations, in this study, the task of defining and implementing monetary policy has been evaluated in details. The Founding Treaty and the Protocol, which determine the institutional framework of the ECB, define the primary objective of the ECB as maintenance of the price stability. To achieve this, the ECB has established a monetary policy strategy that consists of two pillars. In this study, the strategy, defining the reference value for the growth rate of money and assessing the risks to price stability has been elaborated and the monetary policy implementations have been examined within the framework of the decisions of the ECB concerning the money supply and the interest rate. Under the macroeconomic effects chapter, the effects of the decisions taken by the ECB on price stability, economic growth, unemployment and exchange rate have been analysed. The developments between the year 1999- on which the Euro was launched and the ECB assumed responsibilty for monetary policy - and the year 2003 have been examined therein. 79