Siyasal partilerde pazarlama
Marketing at political parties
  1. Tez No: 141076
  2. Yazar: ŞİNASİ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Siyasal pazarlama, sahip olduğu enstrümanlarla seçmene nitelikli adayları, programları tercih etmesinde yol göstermekte ve böylece demokrasinin işlemesine katkıda bulunmaktadır. Bu süreçte tutundurma, siyasi partinin, söz ve vaatlerinin adaylarının varlığını seçmenlere duyuran ve siyasi partinin yaşamasını, gelişmesini sağlayan bir pazarlama aracıdır. Piyasa ekonomisinin yaygınlaşması ile beraber ürün arz eden organizasyonlar olarak değerlendirilmesi gereken siyasal partiler, etkin bir seçmen-parti iletişimini tıpkı işletmeler gibi pazarlama yöntemleri ile sağlayabileceklerdir. Politik alandaki rekabet oldukça yoğunlaşmıştır. Ayakta kalabilmek ve seçmenin beğenisini kazanabilmek, etkin yollarla seçmene ulaşmaya bağlıdır. Siyasal hayattaki değişim, ürünleri hemen hemen birbirine benzer olan partilerin, pazarlama ve sunuş tekniklerine yönelmelerini de beraberinde getirmiştir Çalışmanın özünü, siyasal partilerin pazarlama faaliyetleri ile pazarlamanın partiler için önemi oluşturmaktadır. Modern pazarlama anlayışı çerçevesinde, seçmenin beklenti ve tercihlerinin öğrenilebilmesi ile beklenti ve tercihleri partilerce öğrenilmiş seçmenin, siyasal partilerin ürünlerinden haberdar edilmesi ve ikna edilmesi çabası çalışmamızda önemli bir yer tutmuştur. Çalışmanın temel dayanağı, rekabetin yoğun olduğu ve teknolojik gelişmelerin de yeni iletişim olanakları sağladığı bir siyasal zeminde partilerin, pazarlama yönelimli bir yapılanma içerisinde başarılı olabilecekleri gerçeğidir. I. Bölümde pazarlama kavramı ve çeşitleri incelenmiş ve buradan siyasal pazarlamaya geçilerek, önemine ve yararlarına değinilmiştir. Ayrıca, siyasal pazarlama kapsamında tüketici istek ve ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için kamuoyu ve halkla ilişkiler kavramları üzerinde durulmuştur. II. Bölümde siyasal partilerde pazarlama ve pazarlama karması kavramları incelenmiştir. III. ve son bölümde ise ilk iki bölümde anlatılanlar ışığında 3 Kasım 2002 seçimlerine katılan Genç Parti incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Political marketing, with its instruments, guides the voters for electing well-qualified candidates and programs, and thus, contributes to democratic practice. In this process, promotion is an instrument which helps to announce the political party's statements and promises, presence of its candidates and existence and growth of the political party. Political parties, which should be considered as organisations providing a product with the prevalence of market economy, may achieve an effective voter-party communication by the use of marketing methods like a business enterprise. Competition in the arena of politics has been intesfied. In order to survive in this arena and to attract the appreciation of the voters, effective means to reach the voters should be used. As a conesquence of the changes in the political life, political parties, offering similar porducts, tend to use marketing and presentation techniques. The main point of this study is marketing activities of political parties and the importance of marketing for political parties. In accordance with modern marketing concept, this study was focused on identification of the expectations and preferences of voters by political parties, informing of voters about the products of the political parties and persuasion of voters by political parties. The main basis for this study is the fact that in this political world of competition and use of new communication opportunities as a result of technological advancements, political parties could only be successful with a marketing oriented structuring. In the first part, after the concept of marketing with its types is examined, the importance and benefits of political marketing was noted. Besides this, as a part of political marketing, the concepts of public relations and public opinion, used for identification of consumer demands and needs, are explained. In the second part, the concept of marketing and marketing mix for political parties is examined. In third and last part, in the light of the first two parts, Young Party, which participated 3 November 2002 elections, is analyzed. 11