2002 genel seçimlerinde edirne yerel gazetelerinin siyasal iletişimdeki rolü
The role of the local papers in edirne in political communication in 2002 general election
  1. Tez No: 207722
  2. Yazar: HATİCE HALE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALAEDDİN ASNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Siyasal iletisim aktörlerinden siyasi partilerin ve milletvekili adaylarının 2002 Genel Seçimlerinde Edirne'de yerel gazeteleri kullanırken izledikleri siyasal pazarlama yollarını arastıran, gazeteler ve siyasal iletisim sisteminin birbirleriyle olan ilintisini irdeleyen ve bu alanlardaki dönüsümleri gözler önüne seren bu tez çalısması gazetelerin de siyasal iletisim açısından tavırlarını belirler. Çalısmanın asıl konusu; bu alanlarda yasanan dönüsümleri ve günümüzde gelinen noktaları belirledikten sonra siyasetin nasıl yapıldıgı, siyasal pazarlamanın siyasi partilerde nasıl kullanıldıgı ve Kasım 2002 seçimleri öncesinde Edirne merkezindeki, Hudut, Sonhaber, Edirne, Edirne Haber, Vatandas Gazeteleri'nin haberlerinin siyasal pazarlama iletisimi açısından arastırılmasıdır. Arastırma sonuçları Edirne yerel gazetelerinin taraflı bir habercilik içinde oldugunu göstermektedir. Edirne'deki yerel gazeteler seçim döneminde siyasal aktörler ve seçmenler arasındaki iletisimi dengeli bir biçimde saglayamamıstır. Sahiplik ögesi ve reklam gelirlerine baglı lehte bir yayıncılık anlayısı benimsemistir. Ancak, siyasal aktörler tarafından kullanılan yerel gazetelerin seçmen üzerinde herhangi bir etkisi de olusmamıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which searches the political marketing strategies followed by the political parties and candidates for Member of Parliament - the elements of political communication actors - when they used the local papers as a tool in 2002 General Election, considers the relationship with the local papers and political communication system between each other and shows the conversions in these fields, also determines the attitudes considering the political communication of the local papers. The main subjects of this study are how to make politics after determining the conversions of this field and how it came to the present day, how political marketing are used in the political parties and to search local papers located at the centre such as; Hudut, Sonhaber, Edirne, Edirne Haber, Vatandas considering the political marketing communication before November 2002 General Election. The results of the research show that the local papers of Edirne are in the mood of unfair journalism. The local papers in Edirne could not provide the communication between the political actors and voters in harmony during campaign. They tended to embrace a concept, an understanding of beneficiary publishing (style) depending on advertisement incomes and having ownership in the local papers. On the other hand, any kind of impact of the local papers, which are used by the political actors, has not been formed on voters.