İl özel idareler ve toplum kalkınması
The Provincial local governments and community development
- Tez No: 141115
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İl özel idaresi, dayanağını Anayasadan alan ve kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları yine kanunda gösterilen seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan tüzel kişiliğe sahip bir yerel yönetim birimidir. Oldukça yavaş bir gelişme izleyerek kurulan il özel yönetimleri, kökleri Osmanlı İmparatorluğuna uzanan, en eski kuruluş yasası ve en uzun süreyle hayatta kalan geçici yasasıyla hukuk ve yönetim sistemimizde özel bir yere sahiptir. Çünkü bu yönetimler idari yapıda duyulan ihtiyaçların ekonomik ve sosyal gelişmenin ürünü olmaktan ziyade, politik yönü ağır basan, mecburiyet karşısında gerçekleştirilen uygulamalar olmuştur. Köy halkının ihtiyaçlarını köy idaresi, belde halkının ihtiyaçlarını belediyeler karşıladığı halde, il özel idarelerinin sundukları hizmetler hem kırsal, hem de kentsel niteliktedir. Çünkü il sınırlan içerisinde hem belediyeler hem de köyler bulunmaktadır. Ancak il özel idarelerinir mali yetersizlikleri nedeniyle görevlerini tam olarak yerine getiremedikleri bir gerçelrtir. Mali ve idari açıdan desteklendikleri takdirde il özel idareleri toplum kalkınması çalışmalarının başarıyla uygulanması konusunda çok büyük bir etkinliğe kavuşacaklardır. Çeşitli tanımlamalar olmakla birlikte bir tanım yapacak olursak Toplum Kalkınması, nihai hedef olan ülkenin kalkınması ve halkın refahının arttırılması için, yerel düzeyde ekonomik, sosyal..vb. alanlarda örgütlenmiş halk ve onları bu amaca yönlendirmiş olan devlet tarafından yerel imkanların sistemli, planlı bir şekilde milli amaçlarla kullanılmasıdır. 97Halkı toplum kalkınması amacına yöneltmek, karar alma aşamasından, işi bitirme aşamasına kadar her aşamada halkı toplum kalkınması çalışmasının içerisine almak toplum kalkınmasında temel gayedir. Herşeyi devletten beklemek yerine, kalkınmak için gerekli işlerin yerel düzeyde sahiplenilmesi fakat imkanların tıkandığı noktada devlet desteğinin devreye girmesi yerel kalkınma açısından son derece önemlidir. Toplum kalkınması kavramının, bağlantılı olabileceği örgütlenmenin, merkezi idarenin bir uzantısı olan kuruluşlardan daha ziyade, yerel yönetim kuruluşlarıyla olabileceği düşünülmüştür. Çünkü yerel yönetimlerin seçimle işbaşına gelmeleri, halkın arasından seçilmeleri, o yörede yaşayan ve o yörenin sorunlarım bizzat görerek bilen insanların yerel kalkınma açısından son derece faydalı olacağı bir gerçektir. İl düzeyinde örgütlenmiş bulunan il özel idareleri toplum kalkınmasında kilit öneme sahip bir rol üstlenmişlerdir. Çeşitli kanunlarla kendilerine verilmiş olan görev ve sorumluluklar nedeniyle il özel idareleri bir anlamda toplum kalkınması çalışmalarının uygulanması konusunda çok büyük öneme sahiptirler. Özel idarelerinin sundukları hizmetler hem kırsal, hem de kentsel nitelikte olması nedeniyle toplum kalkınması kavramı ile de örtüşmektedir. Zira toplum kalkmmas ı kavramı da aym şekilde hem kentsel hem de kırsal bir kalkınma yaklaşımıdır. İl özel idarelerine çeşitli kanunlarla verilmiş bulunan görevler net bir şekilde belirlenir ve bu görevlerin yapılmasındaki ikili yapı giderilirse il özel idarelerinin etkinlikleri artacak ve yine aym şekilde özel idarelerin, mali açıdan ve yönetim açısından desteklenmesi durumunda toplum kalkınması açısından çok büyük işler başanlacağı da bir gerçektir. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY The provincial local goverment is a local management unit which is based on the constitution and of which foundation basises are stated with the Law; and of which decision agencies have a judicial personality formed by being selected by the voters shown in the Law. The provincial local goverments set up by following a highly slow progress, have a special place in our Law and Managemens System of which roots is based on the Ottomon Empire with its temporary and the oldest foundation law code that has lasted for the longest time. Because, these goverments are apart from being the product of the economic and social development needed in administrative structure, has been the applications having priority in politic side and materialized because of compulsory. Although the needs of the villagers are met by the village goverment and the needs of the dwellers in a town are met by the Municipalities; the services that the provincial local goverment presents are the urban and rural quality. Because, there are both Municipalities and the villagers in the boundaries of province. However, the provincial local goverments are not able to make their duties come true due to the lack of financial deficiencies of them is a fact. When the provincial local goverments are supported from the point of financial and administrative view, they will reach a great activity in the subject of the studies of the society development's being carried out. Although there are lots of definations, if it will be defined; the Society Development is that the local possibilities is used systematically and in a planned 99way with the national aims by the public which has been organized in the branch of economy, social etc... in the local degree and by the government directing them to this aim so as to develop of the country which is the expected goal and increase the comfort of the public. The provincial local goverments which have been organized throughout the province has a key point in Society Development. İn a way, they have a great importance in carrying out the studies of the Society Development because of the duties and responsibilities given them with various laws. As the services that the local goverments present are in the quality of both rural and urban get along with the concept of the Society Development. Because, the concept of the Society Development, is in the same way, a development approach which is both rural and urban. The duties given to the provincial local goverments with various laws are designated clearly, and if the double structure which should be done in these duties is solved, the activities of the provincial local goverments will be increased; and in the same way, in case that the provincial local goverments are supported with financial and administrative way, the great successes will be achieved from the angle of Society Developn ent is a fact.. 100