Türk dil devriminin ulus devlet olma sürecine katkısı
Participation of nation state for Turkish language
  1. Tez No: 141114
  2. Yazar: HAKAN CUCUNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu yüksek lisans araştırmasında, Türk Dil Devrimi ile ulus devlet süreci arasındaki ilişki incelenmiştir. Birinci bölümde, ulus devletleri ortaya çıkaran, ekonomik, siyasal ve toplumsal koşullara değinilerek bu olgu tanımlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde dilin tanımı ve önemi üzerinde durularak, Türk Dilinin genel tarihi incelenmiş, Arap yazısına geçilmesinden sonra Türkçe'nin geçirdiği değişimlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, diğer uluslarda yaşanan dil devrimi deneyimleri incelenmiş dördüncü bölümde Türk Dil Devriminin gerçekleştirilme evreleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde verilen bilgilere dayanılarak bir sonuç çıkarılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this graduate study I examined the relationship between the Turkish Language Revolution and the process of nation state. In the first chapter nation state phenomenon with its economical, political and social conditions has been tried to define. In the second chapter definition of language and importance of that have been scrutinized; and the change of Turkish after dominance of Arabic alphabet has been examined. In the third chapter experiments of the language revolutions in other nations have been studied. And in the fourth chapter stages of the Turkish Language Revolution have been determined. Finally a conclusion has been drawn and some proposals have been submitted.