Türk Anayasa düzeninde bütçe
Budget in Turkish constitutional system
- Tez No: 141121
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRCAN KUMRULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bütçe, devlet hayatı ve toplumsal yaşam açısından çok önemli bir hukukî belgedir. Bu hukukî yönü dolayısıyla demokratik rejimle yönetilen tüm ülkelerde kanun şeklinde yapılarak hem denetim hem de uygulama açısından önemli güvencelere kavuşturulmuştur. Tüm bu gelişmeler yanında, günümüzde bütçe artık anayasal bir kurumdur. Bütçenin anayasal bir kurum olması, bütçe hukukundan kaynaklanan problemlerin hepsinin anayasalarda çözümlendiği ya da çözümlenebileceği anlamına gelmemektedir. Özellikle Türkiye uygulamasında, bütçe hakkına yönelik olarak getirilmiş anayasal güvence mekanizmalarına rağmen, bir çok hukukî sorununla karşılaşılmaktadır. Örneğin, Anayasa' da öngörülen şekil ve esas kurallarına uyulmadan yasalaşan bütçe kanunlarının denetiminde çeşitli engellerle karşılaşılmaktadır. Bu tür engelleri aşmanın yolu yine anayasa çerçevesinde geliştirilecek çözüm yöntemleri mümkün olabilir. Bu yöntemlerden biri olarak çalışmada“eylemli anayasa değişikliği”nitelendirmesi önerilmiştir. Ortaya çıkan ve çıkması muhtemel sorunların, malî ve iktisadî olduğu kadar, hatta daha da fazla, hukukî analizlere de ihtiyacı vardır. Bütçe, esasen hukuk alanında doğmuş ve hukuk alanına ilişkin yönü ağır basan bir kurumdur. Geçmişten bu güne, gerek bütçe kanunun şekil ve esaslarına gerekse uygulamasına ilişkin bir çok hukukî sorun Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelmiştir. Yüksek Mahkeme'nin kararlarının aydınlatıcı olduğu kadar akıllarda soru işareti bırakan yanlan da mevcuttur. Bütçe, hukukî yönü yanında iktisadî, malî ve özellikle siyasi özellikleri olan bir kurumdur. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, hemen hemen 148yaşamın her alanına etkilidir. Toplumsal ihtiyaçların karşılanması amacıyla yasama organı tarafından yürütme organına verilen kamusal kaynakların kullanılması yetkisinin sının, bütçe ile çizilmektedir. Bu yetki, sınırları anayasal çerçeve ile çizilmiş ve belli süre içinde kullanılabilen bağlı bir yetkidir. Bu bakımdan bütçe ile verilen iznin sınır dahilinde kullanılıp kullanılmadığının denetimi, bütçenin varlığım anlamlı kılmaktadır. Bütçe denetimi, bütçenin hazırlanıp parlamentonun onayına sunulması aşamasından başlayarak uygulanma ve malî yıl ile son bulma aşamalarının hepsinde etkili olacak şekilde yapılmalıdır. 149
Özet (Çeviri)
SUMMARY Budget is a very important legal instrument with regard to state and public life. As a result of this, it is enacted as a“law”in all of the countries governed under the regime of democracy and so, secured as regards control and practice. Besides all these developments, budget is now a constitutional institution. The fact that the budget is a constitutional institution, it does not mean that all of the problems rising from budget law is solved or can be solved by the constitution. Especially in the Turkish practice, a lot of legal problems arise despite the constitutional security mechanisms brought for the budgetary right. The current or the possible problems need legal analyses, besides fiscal and economical analyses. Budget is actually an institution belonging to and basing more on the legal arena. Until now, several problems concerning the form and substance, as well as the practice of the budget have come before the Constitutional Court. The decisions of the High Court have both informative and questionable aspects. Budget is an institution that has economical, fiscal and especially political characteristics, besides legal ones. Considering all of these properties, it has effects in almost all parts of life. The limits of the power given from the legislative organ to the government in order to use the supplies necessary for the satisfaction of the public needs are drawn by the budget. The limits of this power are constitutional and it is constricted by time. Therefore, the control of whether this power has been practiced within the limits or not, gives meaning to the existence of the budget The control of budget 150should be effective from the beginning until the end of the budget process. 151