Kuşak ve Yol'da dört ülke: Çin-Türkiye-İran-Azerbaycan
Belt and Road in four countries: China-Turkey-Iran-Azerbaijan
  1. Tez No: 657618
  2. Yazar: FATİH UYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Avrupa ve Asya'nın tamamına hitap eden Avrasya, dünyanın en eski medeniyetlerinin meydana geldiği büyük bir coğrafyadır. Bu coğrafya, Çin Denizi'nden Atlantik Okyanusuna kadar uzanan devasa bir sahayı içine alır. Bu coğrafyada Çin, Avrasya'nın siyasi, ticari ve stratejik konumu için oldukça önemli konumdadır. Çin'de üretilen birçok ürün Kuşak ve Yol Girişimi bağlamında Avrupa'nın içlerine kadar ulaşmakta ve bütün Avrasya ile irtibat kurulmaktadır. Çin üreten, Orta Asya, İran, Azerbaycan ve Türkiye ileten ve aracı ülkeler olarak konumlanmaktadır. Dolayısıyla bu ülkelerin bir arada uyum içinde hareket etmesi siyasi tercihlerinin ve yönetim şekillerinin birbirine yakın olması da önemlidir. Şanghay İş birliği Örgütü aracılığıyla Çin, Orta Asya'dan Batı'ya doğru açılmaya başlamış ve bu bağlamda Batı'nın katı ambargosuna maruz kalan İran ile ilişkilerini güçlendirmek istemektedir. İran da ambargoyu kırarak güçlenmek için bu konuda isteklidir. Ancak İran Gözlemci Üye statüsünden öteye geçememiştir. ŞİÖ, Türkiye için NATO üyesi olması nedeniyle uzak bir ihtimal gibi görünse de Kuşak ve Yol Girişimi'nin yakınlaşması devam etmektedir. Azerbaycan ise Dağlık Karabağ Sorunu ve Rusya'ya karşı denge unsuru bulmak için yeni arayışlar içindedir. Çin için ise Azerbaycan önemli bir enerji tedarikçisidir. Ancak Azerbaycan'ın ABD ile de bağlantısı devam etmektedir. Avrupa'nın Çin için elverişli bir pazar olması, Çin'in bitmek bilmeyen enerji ihtiyacı, İpek Yolu Girişimi bağlamında tren yolu ile Avrupa bağlantının en kritik noktasında İran ve Türkiye'nin yer alması gibi hususlar devam ettiği sürece Kuşak ve Yol bağlantısı kapsamında Çin, Türkiye, İran ve Azerbaycan arasında bağlantı devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Addressing Europe and Asia, Eurasia is a grand zone where the world's oldest civilizations were formed. This zone includes a huge area starting from the China Sea to the Atlantic Ocean. In this zone, China is in a very important position for the political, commercial, and strategic position of Eurasia. Many products produced in China reach the inside of Europe in the context of one belt-one road, and a connection is establishing with the whole of Eurasia. China is positioning as a producing country, whereas Central Asia, Iran, Azerbaijan, andTurkey are transfer or and intermediate countries. Consequently, it is also crucial that these countriesact in harmony and that their political preferences and management styles are close to each other. Through the Shanghai Cooperation Organization (SCO), China has begun too pen from Central Asia to the West. In this context, China wants Iran, subject to the strict embargo of the West, to take its system. Iran is also disposed to get stronger by breaking the embargo. However, Iran could not go beyond Observer Member status. Although SCO seems a remote possibility for Turkey due to its NATO membership, Belt and Road project continues to get closer. Azerbaijan is in a news earch to find a balance against the Nagorno-Karabakh conflict and Russia. For China, Azerbaijan is an important energy supplier. Nevertheless, Azerbaijan's connection with the United States continues. China, Turkey, Iran, and Azerbaijan connection will continue in the context of one belt-one road connection as long as matters such as Europe being a favorable market for China, China's endless energy need, Iran and Turkey is locating in themost critical point of the railway link in the context of the Silk Road Project go to exist.