Türk ve Irak Hukuklarında mukayeseli olarak borcun nakli
The Comparison between Turkish and Iraqi Laws of loan transference
- Tez No: 141141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Tezin konusu“Türk ve Irak Hukuklarında Mukayeseli Olarak Borcun Nakli”oluşturmaktadır. Yaptığımız mukayese sonucunda, iki hukuk sistemi arasında mevcut bulunan birçok benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Türk Borçlar Kanunu' nda borcun nakli alacaklı ile borcu yüklenen arasındaki sözleşmeyle, frak Medeni Kanunu'nda havaletül deyin ise iki şekilde gerçekleşir. Temel olarak her türlü borç, borcun nakli (havaletül deyin) sözleşmesinin kapsamı dahilindedir. Kural olarak her iki ülke hukuklarında, borcun nakli sözleşmesi hiçbir şekle tabi değildir. Yapmış olduğumuz çalışmada borcun nakli sözleşmesinin her iki hukuk sistemindeki uygulamaları ve bu müessesenin tarihi gelişimi verilmiştir. İki hukuk sisteminin nitelikleri ve benzer kurumlarla olan farkları incelemeye çalışılmış ve sözleşmenin kurulabilmesi için gerekli olan tüm unsurlar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızın son kısmında, borcun nakli (havaletül deyin) sözleşmesinin hükümleri ve sonuçlan tespit edilerek her iki hukuk sistemleri bu açıdan değerlendirilmiştir. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of the thesis“The comparison between Turkish and Iraqi laws in loan transference”. At the end of comparison result between the two system noted that there are so many similarites and differences. İn Turkish Loan (Debt) Law the transference contract creditor and the thierd person who poses the lend, in Iraqi Civil Law the transfer process is in two forms. İn principle, every kind of lending are within the loan transference contract As a rule both of two countries laws are not related to any form. İn our study, the contract of loan (lend=debt) transference between two system in term of system application and historical development has been highlighted. The quality differences of the two law systems and their differences with similar law associations have been attempeted to be analysed and all the elements needed to set the contract have been studied throughly. At the last part of our study, debt(lend=loan) transference contract between two law systems judgments and their results are confirmed and evaluated in mis aspect. 114