Sosyal Sigortalar Kanunu açısından Maluliyet sigortası
Disability insurance within the framework of social insurance act
  1. Tez No: 141168
  2. Yazar: HANDE BAHAR KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, Türk sosyal güvenlik hukukunda 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu açısından maluliyet sigortası ele alınmıştır. 506 sayılı Kanun dışındaki kanunlar açısından maluliyet sigortası çalışmanın konusu dışmda kalmaktadır. 506 sayılı Kanuna göre maluliyet sigortasından yararlanmak üç temel şartın gerçekleşmesine bağlıdır. Bu şartlar, malul sayılmak, sigortalılık koşulunu sağlamak ve çalıştığı işten ayrılarak Kurumdan yazılı talepte bulunmaktır. 506 sayılı Kanuna göre malul sayılmak için öncelikle çalışma veya meslekte kazanma gücünün belirli oranda kaybı aranmaktadır. Ayrıca, malul sayılmayı gerektirecek hastalık veya arıza ilk defa sigortalılık ilişkisi oluştuktan sonra meydana gelmiş olmalıdır. Öte yandan, maluliyet durumunun Kanunda öngörüldüğü şekilde tespiti gerekmektedir. Sigortalılık koşulunun sağlanması için ise, en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak veya beş yıllık sigortalılık süresine sahip bulunup her yıl için ortalama 180 gün prim ödemiş olmak yeterli kabul edilmektedir. Maluliyet sigortasından esas olarak sağlanan yardım, maluliyet aylığıdır. Maluliyet aylığı kural olarak kişinin maluliyeti devam ettiği sürece ödenmektedir. Ancak maluliyet aylığı almakta olan kişinin SSK'ndan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi aylığın kesilmesine yol açmaktadır. Ayrıca maluliyet aylığı almakta olan kişinin SSK'na tabi bir işte çalışmaya başlaması da aylığın kesilmesine yol açan bir diğer durumdur. Maluliyet aylığının dışmda maluliyet aylığı alan kişiye sağlanan başka yardımlar da söz konusudur. Bunlar, sigortalıya ve geçindirmekle yükümlü aile bireylerine sağlık yardımları sağlanması, rehabilitasyon (işe alıştırma), sosyal yardım zammı, vergi iadesinden yararlanma ve belirli durumlarda yol parası ve zorunlu giderlerin karşılanmasıdır. 211
Özet (Çeviri)
In this study, disability insurance is undertaken in the framework of 506 Act of Social Insurance in Turkish Social Security Law. Invalidity insurance within th the acts except the 506 Act is excluded in the study. According to the 506th Act, to take advantage of the disability insurance is affiliated to three main conditions. These conditions can be regarded as follows; being deemed as disabled, satisfying the condition for being covered by insurance and asking written to the association for taking advantage of the disability insurance after being depart from work. To be deemed as disabled, it is firstly looked for incapacity to work or incapacity to earn in occupation currently employed in. In addition, the illness or disability which causes to be deemed as disabled must take place after the first relation for being insured. In the other hand, it is necessary to establish the fact of disability within the way proposed by the act. To satisfy the condition for being covered by insurance, at least 1800 days having disablement, old age insurance and death insurance payments paid or going on a 5 years insurance period with having paid the payments for 180 days for each year in average are regarded as enough conditions. The main benefit provided from the disability insurance is monthly disability allowance. Disability allowance is paid during the disability goes on. But, not fulfilling the liabilities arises from SSK gives reason to have the allowance ceased. In addition, the one who is having the disability allowance has a new job being held subject to SSK also gives reason to have the allowance ceased. There are 212also different kinds of benefits for the one who takes disability allowance. These benefits can be regarded as follows; providing health aids for the insured person or for the other family members that the insured person is responsible to support, rehabilitation, social aid addition, taking advantage of tax return and providing traveling allowance in specific situations and essential expenses. 213