İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihatlarına göre işkence yasağı
- Tez No: 141169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi' nin 3 ncü Maddesi, bu maddeden hiçbir sapma ya da indirim yapılamayacağım hükme bağlayan aynı Sözleşmenin 15 nci Maddesiyle birlikte okunduğu takdirde İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin işkence, insanlık dışı veya küçültücü muamele ya da ceza konusunda mutlak bir yasaklama getirdiği görülebilir. Bazı bölgesel ve uluslararası sözleşmeler işkence ve diğer kötü muamele fiillerini tanımladıkları halde Sözleşmenin 3 ncü Maddesi bunlara tanımsal bir belirlilik yüklememektedir. Buna göre İnsan Haklarına ilişkin Avrupa yargı organları olan İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi ile İnsan Haklan Avrupa Komisyonunun içtihatlarından işkence, insanlıkdışı veya küçültücü muamele ya da ceza terimleri için şu tanımlar çıkanlabilir: İşkence, zalimane ve şiddetli maddi veya manevi acıya neden olan ve belli bir amaçla bir kişiye kasıtlı olarak ika edilen fiil ya da ihmali davranıştır. İnsanlık dışı muamele ya da ceza, kasıtlı bir şekilde ika edilen ve yoğun maddi veya manevi acıya neden olan fiil ya da ihmaldir. Küçültücü muamele ya da ceza ise, yeterince şiddetli maddi veya manevi acıya yol açarak, kişiye saygısızlık göstererek ya da kişinin insanlık onurunu azaltarak kişiyi utanca boğmak veya alçaltmak, yahut kişinin ahlaki veya maddi direncini kırmaya elverişli aşağılık duygusu, keder veya korku duygulanın tahrik etmektir. Dizin Terimleri: İşkence Yasağı, İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi, İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Article 3 of the European Convention on Human Rights must be read together with Article 15 of the Convention, which states that no derogation from the provisions of Article 3 can be made. Thus, the European Convention imposes an absolute prohibition on torture, inhuman and degrading treatment or punishment. Whilst other international and regional treaties define these prohibited acts, Article 3 of the Convention does not determine any definitional characteristics to torture, inhuman or degrading treatment or punishment. Accordingly, from the jurisprudence of the European Human Rights judicial bodies, the European Court of Human Rights and the European Commission of Human Rights, the following definitional characteristics of torture, inhuman and degrading treatment or punishment can be deduced: Torture is an act or omission intentionally inflicted on a person for a purpose which causes severe and cruel physical or mental suffering. Inhuman treatment or punishment is an act or omission intentionally inflicted, which causes intense physical or mental suffering. Degrading treatment or punishment is that which humiliates or debases a person, showing a lack of respect for, or diminishing, his or her human dignity or arouses feelings of fear, anguish or inferiority capable of breaking an individual's moral and physical resistance, and causes sufficiently severe physical or mental suffering. Index Terms: The Prohibition of Torture, The European Convention on Human Rights, The European Court of Human Rights.