İlköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin hareket ve kuvvet konusundaki yanılgıları ve bu yanılgıların giderilmesinde yapısalcı kuramın etkisi
The Misconceptions of the seventh class students of the primary school about the motion and the force and the effect of constructive method in removing these misconceptions
- Tez No: 141171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf fen bilgisi öğrencilerinin hareket ve kuvvet konusundaki başarılarına, tutum ve algılamalarına, yanlış kavramların giderilmesinde yapısalcı (Constructivist) yaklaşımın etkilerini geleneksel öğretim metodunun etkileriyle karşılaştırmaktır. Araştırma, Ankara Elmadağ ilçesi Kurtuluş İlköğretim okulu iki 7. Sınıf şubesinde toplam 56 öğrenciye uygulandı. Araştırma 2002-2003 öğretim yılı içerisinde altı hafta boyunca yürütüldü. Araştırmada ön test-son test guruplu deney deseni kullanıldı. Çalışmanın örnekleminde deney ve kontrol gurubu olmak üzere rasgele iki gurup seçildi. Kontrol gurubuna geleneksel öğretim metoduyla deney gurubuna ise yapısalcı kuram ile eğitim verildi. Araştırmanın başlangıcında tüm öğrencilerin zihinsel gelişim seviyelerini belirlemek için Mantıksal Düşünme Testi, yanlış kavrama ve ön bilgileri belirlemek için Bilgi ve Kavram Testi, konuyla ilgili sahip oldukları bilgileri belirlemek için Başarı Testi ve öğrencilerin fene olan tutumlarım ve bilim ve bilimi öğrenme yollarım algılamalarını belirlemek için Tutum ve Algılama Anketi ön test olarak uygulandı. Çalışmanın sonunda ise iki farklı yöntemin (Geleneksel öğretim Yöntemi ve Yapısalcı Kuram) öğrencilerin başarısına, yanlış kavramların giderilmesine, yeni kavramların öğrenilmesine ve tutum ve algılamaları üzerine etkisini belirlemek için Başarı Testi, Bilgi ve Kavrama Testi ve Tutum ve Algılama Anketi son test olarak uygulandı. Araştırmada hipotezleri test etmek için elde edilen veriler bilgisayarda SPSS (Statistical Package for Social Science) programı kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen verilerin analizinde, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi, ve Tutum ve Algılama Anketine ait sonuçlarda chi-square (crosstabs) analizi kullanıldı.m Yapılan analiz sonuçlarına göre öğrencilerin sahip olduğu yanlış kavramaların tespitinde ve giderilmesinde, yeni kavramların oluşturulmasında, fene olan tutum ve bilim ve bilimi öğrenme yolarım algılamalarında yapısalcı kuramın geleneksel öğretim metoduna göre daha etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract The purpose of this research is to compare the effects of constructive approach with the effects of traditional teaching method with reference to 7th class science students' successes, their conducts and perceptions and for correcting the misconceptions. The research was applied to 56 students at 7th class of Kurtuluş Primary School in Elmadağ, Ankara. The research has been carried out for six weeks in 2002- 2003 school year. A pretest-posttest group design was used in this research. Two groups as experiment group and control group were casually chosen for the research. The control group was educated with traditional teaching method, but experiment group was educated with constructive theory. At fist, all the students were tested with Logical Thinking Ability Test for measuring the levels of intelligence development themselves,and then they were tested with Knowledge and Concept Survey for measuring the missconceptions and knowledge. After that, they were tested with Success Test for measuring the informations about subject and also tested with a Conduct and Perceprion Test for measuring their conducting to science and perceiving science and the learning ways of the science. The Success Test, The Knowledge and Concept Test and The Conduct and Perception Test were lastly tested for measuring an influence of The Traditional Teaching Method and The Constructive Theory, which is two different theory, on the students' successes, on correcting the misconceptions, on learning new concepts and on their conducts and perceptions as some posttests at the end of study.Data which was supplied to test hypothesises on the research were utilized to be used as SPSS (Statistical Package for Social Science) program on a computer. The analysis of chi-square(crosstabs) was used on the results of The Conduct and Perception's Survey, and ANOVA, Pearson Correlation analysis were used on the analysis of data which were supplied. The Constructive Theory is more effective than The Traditional Teaching Method on proving the false own consepts of the students and on correcting these false concepts, on forming new concepts and on perceiving the science and the learning ways of the science and their conduct of science.