Medyada ulusal bakış açıları: Le Monde, New York Times ve the Guardian gazetelerinde 2003 Irak savaşı
Nationality in media 2003 Iraq war in Le Monde,New York Times and in the Guardian
  1. Tez No: 141172
  2. Yazar: ZEYNEP İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Uluslararası çatışma dönemlerinde de ulusal çıkarlar, ulusların dış politikaları ve yoğunlaşan milliyetçi duygular olayların tarafsız bir bakış açısıyla sunulmasını engellemektedir. Haberler ulusal bir perspektiften sunulurken, hükümetin dış politikasına fazla eleştiri getirilmemektedir. Bu dönemlerde denetim mekanizması güçlü bir şekilde hissedilmekte ve bu denetim toplum tarafından da hoş görülmektedir. Bu çalışmada uluslararası olaylar haber yapılırken, gazetecileri etkileyen unsurların neler olduğu irdelenmiş, gazetecilerin hükümetlerinin politikalarına ne kadar eleştirel yaklaştıkları sorusuna yanıt aranmıştır. Veriler, uluslararası ilişkiler sisteminin yapısı ve dünya düzeni içerisinde değerlendirilmiştir. 2003 yılındaki Irak Savaşı örnek olay olarak incelenirken, bu savaşın Amerikan, Fransız ve İngiliz gazetelerinde nasıl yer aldığı, haberlerin ulusal bakış açılarıyla nasıl şekillendiği ve haberlerde hükümet politikalarına ne kadar eleştirel yaklaşıldığı araştırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the news media, news making process is affected by many external factors. Clash of interests in liberal societies makes the news making process highly interrupted. During international conflict periods, the presentation of the news becomes biased. The national expectations and interests that forms the political strategy of the nations together with the national sentiments, prevent the news making process from being objective. The filter and control mechanism during these periods incereases and journalists do not have enough freedom to critisize the politics of their governments. In this thesis, the factors effecting the journalists' point of view while presenting the news about international events has been searched, in finding out the answer to the question of how critical they were towards the policy of their own government. The data was evaluated in the context of international relations system and in new world order. Iraq war in 2003 has been selected as a sample conflict. It is examined how the press of three different countries; The United States of America, England and France presented this war and how their news are shaped by their national perspective.