KOBİ'lerde dışsal danışmanlık ve iletişim hizmetlerinin rolü: İhracatçı KOBİ'lere yönelik ampirik bir araştırma
The Roles of external consultancy and communication services on SME's : An ampirical research based on exporter SMS's
- Tez No: 141174
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu tez araştırmasında temel olarak dışsal danışmanlık ve iletişim hizmetlerinin, Konilerin ihracatı üzerindeki etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. İhracat başarısı ile dışsal danışmanlık ve iletişim hizmetleri arasında bir ilişki olup olmadığı konusu üzerinde durulmuştur. Tez araştırması birçok konuyu içerdiği için bunların birbirleriyle aralarında ilişki olup olmadığına bakmadan önce bu konular tek tek ele alınmıştır. Öncelikli olarak iletişim konusu ihracat ile bağlantılı olarak ele alınmıştır. Burada uluslararası iletişim engelleri, kültürler arası iletişim, enformasyon işleme süreci ve pazarlama ve pazarlama anlayışındaki gelişmelerden bahsedilmiştir. Bu konuların ihracat süreci ile ilgisi kurulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde danışmanlık konusu ele alınmış, danışmanlığın ne olduğu, çeşitleri, yaklaşımları, danışmanlık hizmeti oluşumundan ve proje yönetiminden bahsedilmiştir. Bu bölümde de konunun iletişim ve ihracat ile bağı kurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca yönetim yaklaşımları ve bunların danışmanlık konusu ile bağlan, yönetim yaklaşımlarına göre danışmanlık yaklaşımları konularına değinilmiş ve yönetimde karar alma, uygulama, sonuçların takibi ve bu süreçlerin işletmenin başarısı ile ilgisi araştırılmıştır. Üçüncü bölümde Kobi konusu araştırılmıştır. Kobi tanımlan, tartışmalar, AB karşılaştırmala rı ve AB uygulamaları, Kobilerin özellikleri ve Kobi ihracatı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Kobilerle ilgili devlet uygulamalarından, olumsuzluklardan ve sorun alanlarından bahsedilmiştir. 132Dördüncü bölümde temel olarak ihracat konusu üzerinde durulmuştur. İhracat nedir, niçin ve nasıl yapılır konulan araştırıldıktan sonra, ihracat sürecinin dışsal danışmanlık, iletişim ve Kobilerle olan ilgisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Ankara il sınırlarında makine sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı Kobilerde uygulanan alan araştırması yer almaktadır. Alan araştırmasında amaçlı örneklem yöntemi ile elde edilen araştırma nüfusumuza hazırlanan anket çalışması uygulanmıştır. Ele alman bu konularda daha önceden ortaya koyulmuş olan bazı hipotezler test edilmiştir. Alan araştırması sonuçlarına baktığımızda makine sektöründe ihracat yapan ve dışsal danışmanlık ve iletişim hizmeti alan Kobilerin ihracat ciro ortalamaları ile bu hizmetlerden faydalanmayan Kobilerin ihracat ciro ortalaması arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır ve bunların nedenleri üzerinde durulmuştur. 133
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the effect of external consulting and communication services on the export of small and medium sized enterprises(SME), has mainly been investigated. It has been stressed whether export success has a relationship with external consulting and communication services or not. Since this paper includes many topics, each of them has been searched one by one without taking into consideration whether they have a relationship wiht one another. First of all, communication matter is dealed in connection with export. In this part, barriers of intercultural communication, intercultural communication, information process, marketing and the innovations in marketing approaches are mentioned. These topics have been studied in order to prove if they have relations wiht export process. In the second part, consulting and counselling have been studied. What consultancy means, main types of consulting, consultancy approaches, structural arrangements of consulting of consulting organization, management of projects are mentioned. In this part consultancy has also been examined to prove that, it has a relation with communication and export. In addition to that management approaches and their connections with consultancy topics, consulting approaches according to management approaches are mentioned and making decision in management, implementing, evaluation of results and the relation between these processes and the success of the firm have been searched. 134In the third part, small and medium sized enterprises have been studied. SME definitions, discussions, EU comparisons and EU implementations, characteristics of SME, and SME export is stressed. In this part, state implementations about SME, strains and field of problems are investigated. In the fourth part export matter is mainly investigated. After the following topics“what export is?, why?, how something is exported”, have been investigated, the relation of export process with external consulting and communication, SME has been searched. In the last part you will find the field survey implemented in SME's, which carry out activities in machine sector within Ankara provincial borders. In the field research, a survey which was obtained by example method and prepared for our target population was conducted. Some hypothesises which were previously put forward about these topics have been tested. When the results of this research were evaluated, it has been determined that there is no significant difference between the averages of export endorsement of SME's which export in machine sector, which profited from external consulting and communication services and the firms which don't profit from this services. The causes of the insignificant difference has also been investigated. 135