Kültürlerarası iletişim sürecinde kalıp düşüncelerin ve önyargıların rolü: Antalya'da yaşayan Güneydoğulular ile Antalya yerlileri arasındaki kalıp düşünceler ve önyargılar
The Roles of stereotypes and prejudice in intercultural communications sterotpes and prejudice between people of Southeast Anatolia with local people of Antalya living together in Antalya
- Tez No: 141173
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, kalıp düşünce ve önyargıların kültürlerarası iletişim sürecindeki rolünü konu almaktadır. Kalıp düşünce ve önyargı, başka bir gruba ait insanlara karşı negatif düşünceler, tutumlar, duygular ve davranışlar olarak kabul edilmiştir. Çalışmada kalıp düşünceler ve önyargılar oluşum nedenleri, işlevleri, sonuçları ve iletişim sürecine etkileriyle araştırılmıştır. Tezin amacı kalıp düşünce ve önyargıların iletişim sürecine etkilerini anlamaya çalışmaktır. Bunu için gerekli veriler etnografı yöntemi kullanılarak elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Alan araştırmasında, farklı kültürel özelliklere sahip iki grubun ilişkileri, ilişkileri etkileyen düşünce ve tutumlar ve bunların oluşmasına neden olan olayların içinde oluştuğu kültürdeki anlamı açıklanmıştır. Kalıp düşünceler ve önyargılar, kültürel özellikleri farklı olan gruplar arasında kültürel görelilik anlayışının göz ardı edilmesi sonucunda oluşur ve etkin iletişime dolayısıyla olumlu ilişkilerin gelişmesine engel olur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the roles of stereotypes and prejudice in process of intercultural communication. In this study stereotype and prejudice are accepted as negative thoughts, attitudes and behaviors toward people who belong to a specific social group. The objective of the thesis is understand to effect of stereotype and prejudice in process of intercultural communication, to be source another study, in this context. The required data for this research was gathered and evaluated by ethnographic method In the field research, it has been tried to reveal the“meaning in a cultural context”. The meaning meant here is hidden in the relations of two groups from different cultures and in their ideas and attitudes about and against each other. In the end of this study is found in between different groups, that they have different cultural characteristic, if cultural relativism not to take into consideration gets developed stereotype and prejudice and these hinder effective communication and progress of positive relations.