Göreve yeni başlayan öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme sürecinde okul yöneticilerinin görevlerine ilişkin algıları Ordu ili örneği
In The process of organizational socialization of beginner teachers to their occupations, to determine the perceptions related to the duties of the school administratives
- Tez No: 141175
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, göreve yeni başlayan öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme sürecinde okul yöneticilerinin görevlerine ilişkin algılarının belirlenmesidir. Bu amaçla, okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerini gerçekleştirme düzeyleri, görev hükümlerinin açıklanması, rol açıklığının sağlanması, kültürleme etkinlikleri ve sosyal bütünleşmeyi sağlama boyutlarında incelenmiştir. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak okul yöneticilerinin görevleri olarak belirlenen boyutlara ilişkin öğretmen algıları cinsiyet (kadın-erkek), görev türü (sınıf öğretmeni-branş öğretmeni) ve okulun bulunduğu yerleşim yeri (il merkezi, ilçe merkezi, belde ve köy) değişkenlerine göre örneklem grubu arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek, beşli likert tipinde ve 28 maddeden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini Ordu ilindeki İlköğretim Okulları oluşturmaktadır. Belirtilen evrenin tümüne ulaşılması güç olduğundan random yöntemiyle belirlenen Ordu sınırlan içerisindeki 8 ilçe (Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Korgan ve Ünye) ve İl Merkezindeki 2003-2004 yılı Eğitim-Öğretim yapan ilköğretim okullarının yarısı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Belirtilen örneklem de toplam 294 göreve yeni başlamış öğretmene (1-5 yıl) anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t- testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey- HSD testi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığın sınanmasında anlamlılık düzeyi a=.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda sunulmuştur. 1. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre, okul yöneticileri göreve yeni başlayan öğretmenlere görevleri ile ilgili hükümleri açıklamada yeterli ve kısmen yeterli bulunmuştur.Ill 2. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre, okul yöneticilerinin rol açıklığını sağlama ile ilgili görevlerinin bazılarım yerine getirmede yeterli bulurken, bazı rollerini açıklamada ise kısmen yeterli bulunmaktadırlar. 3. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre, okul yöneticileri göreve yeni başlayan öğretmenlerin sosyalleşme sürecinde kültürleme etkinlikleri ile ilgili görevlerini yerine getirmede katılımın oldukça ve orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. 4. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre, okul yöneticileri sosyal bütünleşmeyi sağlama boyutuna ilişkin görevlerini orta düzeyde yerine getirmektedirler. Katılımın orta düzeyde olması yeni öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme sürecinde yaşadığı önemli bir sorun olarak belirlenmiştir. 5. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, görev hükümlerini açıklama ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 6. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden rol açıklığını sağlaması ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 7. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, kültürleme etkinlikleri ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algılan arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. 8. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, sosyal bütünleşmenin sağlaması ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 9. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, görev hükümlerini açıklama ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmen algıları arasında görev türüne göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Branş öğretmenlerininIV algılarının, sınıf öğretmenlerinin algılarına göre daha düşük çıktığı tespit edilmiştir. 10. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden rol açıklığını sağlama ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmen görüşleri arasında görev türüne göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 1 1. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, kültürleme etkinlikleri ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmen algıları arasında görev türüne göre anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. 12. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden sosyal bütünleşmeyi sağlanma ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında görev türlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. 13. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden, görev hükümlerini açıklaması ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmen algıları okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkenine göre anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. 14. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden rolleri açıklama ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında okulun bulunduğu yerleşim yerine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. 15. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden kültürleme etkinlikleri ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmen algılarının okulun bulunduğu yerleşim birimi değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. 16. Okul yöneticilerinin örgütsel sosyalleşme sürecinin görevlerinden sosyal bütünleşmeyi sağlama ile ilgili olarak, araştırmaya katılan öğretmenlerin algıları arasında, çalıştıkları okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkenine göre anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is, in the process of organizational socialization of beginner teachers to their occupations, to determine the perceptions related to the duties of the school administratives. With that purpose, the level of realization of school administratives' organizational socialization process has been examined in the areas which explains the obligation decrees, provides role clearness, provides culturel efficiencies and social integration. The research is a descriptional work which is used scanning model. In this research, if there has been any difference between as a means of collecting data related to the school administratives which are teachers' perceptions varieties of, type of obligation (class teacher- branch teacher), sex (male-female) and location of the school which are located to (city center, district center, town and village) and exemplification group has been researched. The scale which is improved by the researcher with the direction of an expertisin the type of quintal likert and 28 items. Universe of the research is constituted by the primary school in Ordu (the country). Because of the difficulty to reach the determined universe, 8 districts (Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Korgan and Ünye) in Ordu country borders which is determined by random method and the holf of the school in the country center constitutes the exemplification, the guestionnaire was applied to total 294 new beginner teachers (1-5 years). In the research data's statistical analysis;frequencyi percentage, arithmetical average, t-test, one way variance analysis and Tukey-HSD test are used. Testing of meaningfulness of the differences, the level of meaningfulness is accepted as a=.05 gained datas are solued in SPSS program.VI Finding in the research are presented below. 1- According to the perceptions of the participated teachers, school administratives are found sufficient and partly sufficient to explain the decrees related to their obligations to the new beginner teachers. 2- According to the perceptions of the participated teachers, they find sufficient the school administratives to execute some of the obligations related to providing the role clearness, in some subjects they are found partly sufficient. 3- According to the perceptions of the participated teachers, it is deteiTnined that school administratives are rather sufficient and sufficient on the intermediate level to execute their obligations (duties) related to new beginner teachers' cultural efficiencies in the process of socializing. 4- According to the perceptions of the participated teachers, school administratives execute their duties related to this area on the intermediate level. The participation on the intermediate level is determined as a significant problem that the new beginner teachers live in the process of organizational socialization. 5- Related to the explanation of the obligation decrees, one of the duties of school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no any meaningful differences among the teachers' s perceptions participated in the research according to the sex. 6- Related to the explanation of the role clearness, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no any meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the sex. 7- Related to the cultural efficiency, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, there is no any meaningful differencesVII among the teachers's perceptions participated in the research according to the sexes. 8- Related to the providing social integration, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, there is no any meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the sexes. 9- Related to the explanation of the obligation decrees, one of the school administratives' organizational socialization process, it doesn't indicate meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the type of the obligation. It is determined that branch teachers' perceptions. 10- Related to the providing of role clearness, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the type of obligation. 1 1- Related to the cultural efficiency, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the type of obligation. 12- Related to the providing social integration, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the type of obligation. 13- Related to the explanation of the obligation decrees, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined thatvm there is no meaningful differences among the teachers's perceptions participated in the research according to the variety location where the school is located. 14- Related to the explanation of the roles, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it seen that it doesn't differentiate meaningfully among the teachers's perceptions according to the settlement where the school is settled. 15- Related to the cultural efficiency, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that teachers' perceptions participated in the research don't differentiate meaningfully according to the changeable the location unit where the school is located. 16- Related to the providing the social integration, one of the duties of the school administratives' organizational socialization process, it is determined that there is no meaningful difference among the teachers' perceptions according to the variety location school which they work is located.