S. Aziz Augustinus'un teoloji anlayışı
Sai̇nt Azi̇z Augusti̇nus's theology of understandi̇ng
  1. Tez No: 530012
  2. Yazar: ŞEFİKA KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRPENÇ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“ Saint Aziz Augustinus'un Teoloji Anlayışı”adlı çalışmamız giriş,iki bölüm ve değerlendirmeden oluşmaktadır.Girişte genel anlamda Orta Çağ döneminin tarihteki yerine değinilmiş , çalışmamızın problem alanının zeminleri oturtulmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde Augustinus'un hayatı üzerinde durulmuştur.Hristiyanlık dinine girinceye dek olan süre ele alınmıştır.Augustinus'un eserlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde ilk olarak genel anlamda teoloji kavramı ele alınmıştır.Daha sonra ise Augustinus teolojisine giriş yapılmıştır.Tanrı kavramı ve Tanrı'nın özelliklerine değinilmiştir.Ardından Tanrı'ya dair delillere yer verilmiştir.Sonuç kısmında ise kısa bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study named“ Saint Aziz Augustinus's Theology of understanding”consists of two parts and eveluation.In the introduction,the general meaning of the medieval period has been tacked to the historical place of the problem area of our study.In the first part of our work the life of Augustinus was emphasized.The period until Christian religion was introduced was taken up.Works of Augustinus were included.In the second part,the concept of theology was first discussed in general terms.Later on,the theology of Augustinus was introduced.The concept of God and the characteristics of God are mentioned.Then the evidence about God was given.In the conclusion part ,a brief evaluation is made.