Tarihsel ve güncel çevrelerin korunmasında çevreci sivil toplum kuruluşlarının rolü
The Role of Engo's of protecting in historical and actual environment
- Tez No: 141186
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Devlet bünyesindeki organlarda çevrenin yönetimine büyük önem verihnesîne karşın, kalkınmaya sağlanan öncelikler ve uygulamalardaki yetersîzSkîer bakımından, demokratik toplumlarda çevresel değerlerin korunmasında, çevre bilinenle sahip sivil toplum birliktehgme, hem devletin hem de toplumun ihtiyacı vardır. Çevreci Sivl Toplum Kuruluşlarının toplum ve hükümetlerle anahtar bir bağlanö durumunda olmaları günümüzde pek çok literatürde kabul gören bir görüştür. Çevresel konuların gitgide önem kazanmasıyla birlikte, çevre üzerindeki haklar da yeniden şekillenmiştir. Anayasamız herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunu ve çevreyi korumanın vatandaşların ortak görevi olduğunu vurgulamaktadır. Çevre konusunda söz sahibi olmak ve karar alma süreçlerini etkileyebilmek sivH toplumun bîr araya gelerek oluşturacağı güç birliği ile mümkündür.Çoğulcu toplum yapısı içinde yer alan Sivil Toplum Kuruluşları sosyo- politik yaşamın önemli bir parçasıdırlar. Sivil Topmm Kuruluşları kendi amaçlan doğrultusunda toplumla birlikte karar verme sistemlerinde söz sahibi olmak için çalışırlar. Bu araştırmada tarihsel ve güncel çevrelerin korunmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının rolünü belirlemek ve bu kapsamda toplumsal çevre bilinçlendirmesi açısından Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının projelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçtan hareketle Ankara'daki Çevreci Sivil Toplum 115Kuruluşlarına anket uygulanmıştır. Buna göre adreslerine ulaşılan ve Ankara'da bulunan 39 Çevreci Sivil Toplum Kuruluşu bu araştırmanın öraeklemini oluşturmaktadır. Anketlere cevap veren Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının sayısı 12'dir. Araştırmaya katılan Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının, çevre korumacılığında günümüzde ve gelecekte oynadığı bu önemli rolden hareketle, tarihsel ve güncel çevrelerin korunmasında ve toplumsal çevre bilincinin oluşmasında, kendilerini sorumlu gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Çevreci Sivil Toplum Kuruluşları çevre koruma projelerinde genelde doğal çevre korumacılığına öncelik tanımaktadırlar. Büyük kentlerde çalışan Çevreci Sivil Toplum Kuruluşları daha çok ulusal ölçekte çalışma eğ^imindedirler. çevre bilinçlendirme çalışmalarının başarısı açısından, yerel Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği ve amaç paylaşımı konularına önem verilmelidir. Çevreci Sivil Toplum Kuruluşları çevre politikaları oluşum süreçlerine katılmada ve bu konulardaki uygulamaları izlemede kendilerini sorumlu görmektedirler. Fakat, sivil halkı da bu sürece katmada yetersiz kaldıkları görülmektedir. Çevreci Sivil Toplum Kuruluşları güncel çevrelerin korunmasında kamuoyu bilinçlendirmesi faaliyetleri ve çevresel konulan güncel tutabilme kapasitesine sahiptirler. Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının güncel ve tarihsel çevrelerin korunmasmdaki rollerini ve önemleri açıklayan bu tez ile Türkiye'de bu konuda var olan kısıtlı literatüre bir katkı sağlandığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın Çevreci 116Sivil Toplum Kuruluşlarının ulusal ve uluslararası arenada kazandığı önemle, ileride bu yönde yapılacak çalışmalara bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although it is given great importance to the management of the environment at the parts of the states stuructures, both the government and the society need ENGO(Environmental Non-Governmental Organization) having environmental awarenes, in order to protect the environmental valves in democratik societiesfrom the side of priorities which one provide or for recovery and insufficiency of practise. Being an important key bridge, ENGOS are received as an acceptable view among many literatures. When the environmental matters got more importance, the rights on the environment have reformed day by day. Our constitution emphasize, that every one has the right of living in a healty environment. In order to have a right to talk abouth environment and to affect decision processes on it, the civil society should come together and create a power union.ENGO's, taking a part in the form of an alternative society, are important orgqans of the sturucture in socio-politic societies. They work in order to have a right to talk by community in their decision system. With the research it is aimed to indicate the role of ENGO's in protecting the historical and actual environment, and to get the projects of the ENGO's researhed in order to have a social conscious raising. For this reason a questionnaire has been completed on the ENGO's. Thirty nine ENGO's are exemples of these questionnaire, but only the twelve of these ENGO's fiiled in these questionnaire.At the end of these studies we had a conclusion that the ENGO's joining our researches feel themselves responsible for the protection of the historical and actual environment and provide a raising of the social awaranes on environment. The ENGO's has given priority to the protection of the natural environment in their project. The ENGO's of the big cities have a tendency to study on the national measurement. It is given importance to cooperate with the local ENGO's in order to have achivement of their studies to public consciousness. It seen that it is insuffient to add the civilians to this process. They have the capacity of raising to the people's consciousness and keeping the environmental subject actual, in order to protect the actual environment. With tihs thesis explaining the roles of the ENGO's in protecting the historical and actual environment, is thought to have been provided a benefit to limited literature of Turkey on this subject. It is thouht this work will have a great influence on the next research that. 119