İhracat pazarlamasının planlanması ve pazarlama stratejilerinin Azerbaycan'da bir sanayi işletmesi üzerinde uygulanması
- Tez No: 71673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Dinamik bir gelişme içinde olan uluslararası pazarlarda işletmeler arası rekabetin artması, tüketici ihtiyaçlarındaki değişmeler, sosyal - kültürel değerlerin farklılığı, teknolojik gelişmeler ve uluslararası ticaret alanındaki yasal düzenlemeler, ihracat pazarlama karmasını bilimsel esaslara uygun yürütülmesini gerekli kılmaktadır. Bu ise tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek kaynakların, stratejilerin ve faaliyetlerin planlanması ile mümkündür. Dış pazarlarda faaliyet göstermek isteyen her bir işletmenin atacağı ilk adımı, yurt içi ve yurt dışı pazar çevresinden kaynaklanan bilgileri, fırsat ve tehlikeleri değerlendirerek, en uygun hedef pazar veya pazarların seçimidir. Bu pazarlarda müşterilerin farklılıklarını göz önüne alarak, bunlara cevap verebilecek özellikleri taşıyan, yaşam dönemleri, markaları, etiketleri ve ambalajları çok iyi düzenlenmiş ürün veya hizmet bileşiminin oluşturulması gerekmektedir. İhraç ürünlerinin maliyetlerinin ve fiyatlarının pazarlardaki rekabet ortamında rahatlıkla mücadele edebilecek düzeyde olup olmadığının araştırılması, değilse gerekli tedbirlerin alınması ihracat pazarlamada önemlidir. İşletmeler hedef pazarlara, ürünlere, aracılara, işletmenin yapısına ilişkin faktörlerin etkisi ile harcama ve risklerin kime ait olacağını hesaplayarak en uygun kanal ve teslim şeklilerini seçmektedirler. Öte yandan İşletmeler pazar durumunu, ürün özelliklerini, maliye güçlerini vb. faktörleri dikkate alarak satışlarda etkili olacak, uygun tutundurma araç veya araçlarını seçmektedirler. Ayrıca işletmeler pazarlama faaliyetlerinde her birV pazarlama karması elemanına ait stratejilerin neler olduğunu, ne zaman ve nerede uygulanacağını da bildiği takdirde, başarılarına yenilerini ekleyebilecektir. Sonuç olarak pazarlama planlamasının yapılması ve uygun pazarlama stratejilerinin seçilerek uygulanması satışların, pazar paylarının artırılmasında ve gelecekli ilgili satış tahminlerinin düzgün bir şekilde tespit edilmesinde etkili olmaktadır. Nitekim, bir sanayi işletmesi üzerinde yapılan incelemeler sonucu, yaptığı pazarlama planı ve uyguladığı stratejileri satışların ve pazar paylarının artırılmasında etkili olduğu gözlenmekte, yıl sonu satışlarının ve pazar paylarının da, pazar yapısında, rekabet şartlarında, tüketici ihtiyaçlarında değişmezlik şartı sürdüğü müddetçe artacağı tahmin olunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ÂBSTRACT İncreasing competition among the business enterprises of international markets that are dynamically developing, changes in consumers demands, variations of social and cultural habits, technological developments and legislative regulations at international trades reguire exporting and marketing combination to be based on scientific rules. However, this is made possible by planing the recourses vvhich provide the consumer needs, a hunt way, planing the strategies and operations. The first step that is to be taken by any international business enterprise is to search for the best market ör markets by interpreting the knovvledge obtained from local and foreign markets. İn these markets, it is necessary to establish the synthesis of products and service vvhose tovvels, package, brand are prepared well while considering the variations at consumers choices. İt is important at export marketing to investigate whether the expenditures and prices of export products are capable of sustaining at competitive markets \ conditions ör not and if not, to take necessary precautions. Business enterprise chooses the most appropriate channels and distribution forms to target markets, products, mediators by considering the expert and risks due to the factors related to structures of organisations. On the other side organisations choose appropriateVII ways of staying on business by considering the factors that will be effective at sales such as market conditions, product specifications, financial capabilities. İn addition, organisation will be able to contribute to their successes if they know the strategies belonging to each marketing mixing item and when our where to apply them. As a result, planing the marketing and choosing and applying the appropriate marketing strategies will be effective at increasing the marketing share of sales and forecasting the future sales properly. Therefore based on the research for an industrial firm, its product sales and market share is being observed to increase because of the marketing plan at the applied strategies, year end sales and market share have been forecast to increase as long as the invariable conditions at marketing structure, competitive conditions and consumers needs.