Farklı sosyo ekonomik düzeylerde bulunan orta öğretim öğrencilerinin spora ilgileri
Interest of high school students coming from different socio economical back ground in sports
  1. Tez No: 141208
  2. Yazar: CENK TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT AVCI BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, farklı sosyo ekonomik düzeylerde bulunan orta öğretim öğrencilerinin spora ilgilerinin ne olduğu ve spora olan ilgilerini hangi düzeyde yaşamlarına geçirdikleridir. Bu amaçla veri toplama aracı olarak orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilere uygulanmak üzere anket geliştirilmiştir. Anket formu çalışmada hedeflenen amaçlara ulaşılması amacıyla, Ankara İli Yenimahalle İlçesi Konutkent semtinde bulunan 75.Yıl Lisesi ve Mamak İlçesi Gülveren semtinde bulunan Gülveren Lisesinde okuyan öğrencilere Kasım 2003 tarihinde uygulanmıştır. Anket çalışmasına adı geçen okullarda okuyan ve kendi istekleri ile çalışmaya dahil olan 504 öğrenci katılmıştır. Okulların tespitinde DİE'nin 2000 yılında yapmış olduğu, Ankara ilinin merkez ilçeleri ve mahallelerinin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeylerini gösteren çalışma verilerinden yararlanılmıştır. Anket çalışması sonrasında elde edilen bulgular Statistical Package For The Social Sciences (SPSS 10.01) programında çözümlenmiştir. Öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtların yüzde ve frekansları alınmış ve daha sonra bu yanıtların, cinsiyet, oturulan semt ve öğrencinin ailesinin gelirine göre fark yaratıp yaratmadığını görmek için X2 (Chi square = Ki-Kare) değerleri incelenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin spora karşı yoğun bir ilgilerinin bulunduğunu ve öğrencilerin mevcut olan ilgilerinin; onların cinsiyetleri, oturdukları semtleri ve ailelerinin gelirlerine göre farklılık gösterdiği, özellikle oturulan semtte bulunan spor olanaklarının sınırlı olması ve ailenin gelirinin düşmesiyle birlikte, öğrencilerin spora olan ilgilerini yaşamlarına geçirmede zorluklarla karşılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to show the interest of high school students coming from different socio economical back ground in sports and to show in what level they realise that interest in their lives. For this, as a means of collecting data a questionnaire was formed and designed to be applied on high school students. For the purpose of reaching the goals of the study, the questionnaire was given to high school students at 75. Yıl High School in Konutkent Ankara and students at Gülveren High School in Mamak Ankara in november, 2003. 504 students in both schools took the questionnaire on their own will. In selection of the schools for the survey to be carried out, the findings of a survey on socio economical level of the people in different districts of ankara done by DİE (State Statistics Institue) in 2000 were used. The findings of the questionnaire were analyzed in SPSS (Statistical Package For The Social Sciences) programme. Percentage and frequency of the given answers were taken and then Chi Square values of them were examined to see if there is a difference in terms of gender, the district inhabited and the financial status of the student's family. The findings of this study shows that there is a high level of interest in sports among high school students and that interest changes in level according to student's gender, the district they live in and the financial status of the family. It was shown that the students have difficulty in realizing their interest in sports on condition that the sporting facilities of the inhabited district are limited and the financial status of the family is low. m