Türk düşüncesinin yeniden şekillenmesi aşamasında bir aykırı yaklaşım: Kemal Tahir ve kimlik sorunu
A Divergent approach in the reorganization phase of the Turkish thought: Kemal Tahir and the identity problem
- Tez No: 141209
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Büyük sanatçıların yaşadıkları dönemin kendilerine önerdiği çözümlerle yetinmedikleri ve bu nedenle de yüzleşmek durumunda kaldıkları sorunlara karşı kendilerine özgü bir yaklaşım tarzı geliştirdiklerine yönelik kuvvetli bir anlayış vardır. Bunun için olsa gerek, bu sanatçıların eserleri onlar dünyadan ayrıldıktan sonra da ulusal düzeyde olsun, evrensel düzeyde olsun etkinliklerini yitirmezler. Her ne kadar kendisini bu anlamda bir sanatçı olarak nitelendirmeyi aklına getirmemiş olsa bile, Türkiye modernleşmesinin en hareketli döneminde yaşayan ve yazdığı romanlarla modernleşme hikayemizin ayrıntılarına dikkat çeken Kemal Tahir, sadece romancılığıyla değil, romanlarında tartıştığı görüşler itibarıyla da büyük sanatçı payesine hak kazanmıştır. Çünkü romancının ölümünden günümüze değin çeyrek asrı aşkın bir süre geçmiş olmasına karşın, Kemal Tabir' in ülke sorunlarına getirdiği orijinal yaklaşım tazeliğini korumakta ve Türkiye'nin, Türk insanının kendine nasıl bir yön tayin etmesi gerektiği sorununu kendine dert edinen herkese yeni bir şeyler söylemektedir. Dahası, Türk romancılığı denince ilk akla gelen isimlerden biri olması, onun ve akranlarının hala aşılamamış olduğunun bir göstergesi olarak ele alınabilir. Bu çalışma, anahatlarıyla, ülkemizin yetiştirdiği ender sanatçılardan biri olan Kemal Tahir' in düşünsel dünyasını anlamamızı sağlayacak ipuçlarını ortaya çıkarmayı ve daha çok Batı kaynaklı düşünce akımlarının belirlediği günümüz entelektüel ortamında yerli bir romancının hangi önerileri sunabileceği sorusuna cevap vermeyi hedeflemektedir. Açıktır ki, bir ülke kendi sorunlarını aşabilmek için kendi dilinde öneriler getirmek durumundadır ve söz konusu ülke Türkiye olduğunda, Kemal Tahir yola çıkmak için en doğru adreslerden biridir.
Özet (Çeviri)
There is a strong argument claiming that great artists are never satisfied with the solutions offered by the ages they lived and for that they develop their own styles for the problems they are faced with. Due to that fact, most probably, the works of the real artists do not lose their influence neither nationally nor universally even after they leave this world. Even though he never consider naming himself as such an artist, Kemal Tahir, who lived in the most active period of Turkish modernism and and paid attention to the most unseen details of our modernism movement by the novels he wrote, undoubtedly gained the rank of“great artist”by means of not only his novels but also the thoughts he succesfully discussed in these novels. As, in spite of the fact that it has been more than a quarter century since the dead of the novelist, the original approach for the country's problems brought by Kemal Tahir still protects its originality and still have something to say for those are interested in the problem of what direction should be determined by Turkey and Turkish people. Moreover, the fact that he is one of a few names mentioned while talking about Turkish novel, can be thought as an indicator that he and his contemporaries stil could not be exceeded. This work, mainly, aims to bring the footnotes helping to understand Kemal Tahir' s thinking world to light and to answer the question of, in an intelectual circle that mostly determined by western originated thought flows, what kind of offers can be presented by a native novelist. It is clear that to overcome its own problems a country should bring offers in her“language”and if the case is Turkey, Kemal Tahir is one the one of best adress to set out for.