Gelişmekte olan hisse senedi piyasaları ve şirketlerin finansman süreçlerine etkileri
Emerging stock markets and their effects on firm finance
- Tez No: 117786
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
192 ÖZET Bir ekonomide reel yatırımların yapılması ve ekonomik büyümenin sağlanması sürecinde şirketler kesimi yatırımlarının, nasıl finanse edildiği önem kazanmaktadır. Finansal kesim tasarrufların fon talep eden şirketler kesimine aktarılmasını sağlamaktadır. Finansal kesim aracılığı ile ekonomideki kaynakların etkin dağılımının sağlanması sonucu ekonomik büyüme sağlanacaktır. Bu nedenle ekonomilerde finansal kesimle ilgili sorunların çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Hisse senedi piyasalarının amacı da kaynak aktarım sürecinde, şirketlere finansman sağlamaktır. Modigliani-Miller teoremine göre tüm finansman kaynaklarının maliyetleri eşittir. Ancak şirketler finansman kaynaklarını farklı maliyetlerde kullanmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm piyasalarda, düşük maliyetli olması nedeniyle, en fazla başvurulan finansman türü oto- finansmandır. Finansman kaynaklarının maliyetlerinin farklı olmasının nedeni; finansal piyasalardaki aksaklıklar, fon arzedenler ile talep edenler arasındaki eksik ve asimetrik bilgilenme ve fon talep edenlerin iflas riskidir. Şirketler, yatırımlarının finansmanında ilk önce içsel kaynakları kullanırlar. Dışsal finansmana gidilecekse, şirket önce banka kredilerine başvurmaktadır. Tüm ülkelerde hisse senedi arzı ile finansman, düşünülen en son finansman biçimidir. Hisse senedi piyasalarının işlem hacimleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde GSMH değerlerini aşmakta, binlerce küçük yatırımcı ikinci el piyasalarda işlem yapmaktadır. Ancak şirketlerin hisse senedi piyasalarından fon sağladıkları birincil piyasalar ve hisse senetlerinin el değiştirdiği ikincil piyasaların gelişimleri paralellik arz etmemektedir. Birincil piyasaların gelişimi ikincil piyasaların gerisinde kalmıştır. Hisse senedi piyasalarının asıl fonksiyonunun şirketler kesimine finansman sağlamak193 olduğu düşünülürse, bu piyasaların asıl amaçlarına uygun olarak çalışmadığı ortaya çıkar. Hisse senedi piyasalarının ikincil amacı ise ekonomideki diğer birimlere kollektif bir piyasa çerçevesinde oluşan fiyatlarla bilgi sunmaktır. Ancak gelişmekte olan borsalar yeni gelen bilgilerin fiyatlara yansıması itibariyle etkin değildirler. Gelişmekte olan hisse senedi piyasaları hızlı bir gelişim trendindedir. Ancak finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlıklar, şirketlerin bu piyasalardan finansman sağlaması önündeki en önemli engeldir. Yüksek volalite ve oluşan risk nedeniyle tasarrufçu, hisse senedi piyasalarına kısa vadede bağlanmaktadır. Piyasalardaki istikrarsızlığın nedenlerinden biri ise uluslararası portföy akımlarıdır. Türkiye'de banka kredileri dışsal finansmanda ilk başvurulan kaynak durumundadır. Ancak 22 Şubat 2001 'de Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin oluşumunda bankacılık kesiminde yaşanan sorunlar etkili olmuştur. Bu sorunlar şirketler kesimine yansımakta, bankalar kullandırdıkları kredileri geri çağırmakta ya da şirketler çok yüksek faizlerle borçlanabilmektedir. Kredibilitesi düşük, küçük şirketlerde ise dışsal finansmanda satıcı kredilerinin önemli bir payı mevcuttur. Türkiye'de 1989-1999 döneminde, şirketlerin kaynak yapıları içinde öz kaynakların payı düşmektedir, bu nedenle, İMKB'den şirketlere öz kaynak şeklinde finansman sağlanmasının önemi giderek artmaktadır. 1986 yılında faaliyete başlayan İMKB'de halka açılan şirket sayısı ekonomi geneline göre çok düşüktür. İMKB'de hisse senedi işlem gören şirketlerin hisse senedi arzı ile sağladıkları finansman miktarları da çok düşük düzeylerde kalmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık ve yapısal sorunlardır. Açıkları nedeniyle, kamunun yüksek faizle borçlanması sonucu oluşan yüksek reel faizler uzun vadeli yatırımcıyı hisse senedi piyasalarından uzak tutmaktadır. 2000 yılında geçici bir süre sağlanan ekonomik istikrar döneminde halka arzların artması, hisse senedi piyasalarından şirket194 finansmanına katkı sağlanabilmesi için, ekonomideki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Halka arz giderleri, şirket ile ilgili bilgilerin kamuya açıklanması zorunluluğu, şirkete yeni ortakların alınacak olması ve sermaye piyasalarının şirketler tarafından bilinmemesi şirketlerin hisse senedi arzı ile finansman sağlamaları önündeki önemli engellerdir.
Özet (Çeviri)
195 SUMMARY How the firms finance themselves is important for increasing real investments and providing economic growth in an economy. Financial sector transfers the savings in an economy to the firms in need of finance. But economic growth can be provided, if the savings can affectively be transferred to the profitable investments. So the problems related with the financial sector must be solved. The purpose of the equity markets in financial system is also providing fund for firms. According to the Modigliani-Miller theorem, all the funds for firms have equal costs to the firms. But in practice firms use alternative funds in different costs. Both in developing and developed countries, auto-finance Ls the most used way of financing, because it is the cheapest one. The asymmetric information between fund suppliers and the firms and the bankruptcy risk of the firms make the fund suppliers in an economy differentiate the prices of their funds. So when a firm needs funding for its investment, it first uses internal finance. If the firm decides using external finance, then bank credits are the most used way of financing. Issuing shares is the last method of financing in external finance. The total amount of shares traded in stock exchanges, have reached GNP values in countries. In these secondary equity markets, thousands of investors trade, but the primary markets in which firms issue their shares and provide finance, haven't developed as much as the secondary markets. When remembered that the main purpose of the equity markets is providing finance to the firms, it can be said that they are away distinct from this purpose. One of the other purposes of the stock exchanges is providing information to the other economic actors, but the prices in emerging stock exchanges don't reflect the information about the firms so we can conclude that these markets are not effective markets.196 The unstable economic conditions in developing countries prevent firms using finance from equity markets. Because of the high volality and risk, investments are short termed in equity markets. The international capital flows also create unstability in equity markets. In Turkey, bank credits are the most used external financing method. But on 22 February 2001 an economic crises was lived in Turkey and problems related with banking sector were the main causes leading Turkish economy to the crises. The problems in banking sector also affect firms in real sector, because during the crises banks recall the credits given to the firms or firms can get credits at high interest rates. In Turkey, sale credits also have important share in external finance and these kinds of credits are most used by small firms so we can say that the large firms also finance small firms with which they make sales. In Turkey, the firms' equities are insufficient and in 1989-1999 period, the share of the equities in firms' liabilities have decreased. Equity finance from Istanbul Stock Exchange can prevent this situation, but ISE has begun operating in 1 986, and has got small contribution in the finance of firms. The main reason for this situation is the unstable economic conditions. Because of the public deficit in Turkey, the real interest rates are too high, and this leads investors to the Treasury Bonds. In year 2000 economic stability was provided temporarily and the interest rates had fallen down, so that, the amounts of issued shares in this year had increased to the total amount issued until 2000. We can say that economic stability will increase the amounts issued in equity markets. Issue expenses, getting new partners to the firm, the need of the firm to make public learn its financial tables, and not being able to integrate to the capital markets are the main reasons of firms for not financing themselves from equity markets. tS$K»M«*H»