Yönetim etiği açısından İngiltere'deki kamu yönetimi uygulamaları
The Practice of management ethics in England
  1. Tez No: 141216
  2. Yazar: TÜLAY BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
152 ÖZET Kamu gücünün kötüye kullanımında önemli bir kontrol ve denge unsuru olan etik, yönetime ve kurumlarına güveni yaratmada ve devam ettirmede hayati bir özellik arz etmektedir, iyi yönetimi tesis etmeyi amaçlayan yönetim etiği, etik ilkelerin belirlenmesi ve etik-dışı davranışların azaltılarak etiksel bir altyapının oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Etiksel bir altyapının tesisi kamu kaynağının amaca uygun kullanımını, yönetimin etkinlik ve verimliliğini sağlamakta ve ülkenin gelişme sürecine ivme kazandırmaktadır. Araştırma evreni olarak seçilen İngiliz İdari Yapılanması, gelişme ve modernleşme sürecini yönetimde etiksel altyapıyı oluşturup, nesnel ve bilimsel esaslara dayalı bir personel sistemi tesis ederek hızlandırmıştır. Bu doğrultuda, 1854 tarihiyle yönetimde patronaj olgusunun varlığı kabul edilmiş ve sorun alanının tesbiti sonrasında bir dizi çalışma ve rapor hazırlanmıştır. Ancak, yapıdaki ilk kurumsallaşma çalışmaları 1994 yılında kamu hayatında standartların tesbitiyle yani Nolan Komitesi'yle başlamıştı. Kamu Hayatında Standartlar Komitesi, mali ve ticari aktivitelerle ilgili düzenlemeleri de içererek, kamu hayatında yüksek standartlar tesis etmek doğrultusunda tavsiyelerde bulunmak ve mevcut etiksel çerçeveyi resmetmek amacıyla oluşturulmuştur. Günümüze kadar 9 rapor hazırlamış ve pek çok tavsiye ve gözlemlerde bulunmuştur. Sonuç olarak İngiliz idari yapılanmasına ve yönetim felsefesine önemli katkılar sağlayan Komite, kamu hayatına rehber ilkeleri kazandırarak bir referans otoritesi ve gerektiğinde bir başvuru makamı olmuştur. Gelecekte de pek çok önemli katkı sağlayacağı aşikar olan Komite, diğer yönetim sistemleri açısından da önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY Ethics, as an important control and balance factor against the arbitrary use of the public power, has a vital importance in creating and maintaning confidence in government and its institutions. Management ethics which goals to provide good conduct, requries to constitute an ethical infrastructure, minimizing unethical behaviors and determining the ethical norms. UK administation structure, as the subject of this research, has been accelerated the development and modernization process by establishing an ethical structure and an objective and sciencitific based Service. After the admitance of having patronage in Sivil Service in 1854,a number of reports and surveys were published. However, the begining of the institutionalism process was in 1994 with Committee on Standards in Public Life. Committee was set up monitoring the ethical frameworK and making recommendations to ensure the highest standarts in public life, including arrangements relating to financial and commercial activities. Until now, it published 9 reports and made many reccomendations and observations. In conclusion, Committee on Standards in Public Life requiring many contributions to the administration structure and philosophy of administration became a reference authority and an advisory body for any ethical dilemmas. As a result it drew up the seven principles of Public Life and advised all bodies to determine the code of conduct. It is obvious that Committee will obtain many important contributions and become an important and encouraging example for the others.