Gelişmekte olan ülkelerde sermaye yapısı ve piyasa zamanlaması ilişkisi
Capital structure and market timing relationship of emerging market countries
  1. Tez No: 254834
  2. Yazar: Z. GÖKNUR UMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Firmalar borç / öz sermaye yapısına ilişkin kararlar alırken piyasa koşulları ve firma özelliklerinden etkilenmektedirler. Sermaye yapısı kararlarını inceleyen teorilerin 4 gruba ayrıldığı gözlemlenmiştir: Modigliani-Miller denge teorisi, temsilcilik maliyeti teorisi, asimetrik bilgi teorisi ve piyasa zamanlaması teorisi. Bu tezde test edilen sermaye yapısı teorilerinden en sonuncusu olan piyasa zamanlaması teorisi, piyasa değeri defter değerinin üzerine çıkan firmalar için hisse senedi çıkarmanın kârlı olduğuna ve sermaye yapısının uzun vadede piyasa değerlerine göre şekillendiğine dikkat çekmektedir.Çalışmada 1998-2004 aralığında 11 gelişmekte olan ülkenin ilk halka arzda bulunan firmalarında piyasa zamanlaması teorisi test edilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin firmaları öncelikle her ülke için ayrı ayrı yatay kesit regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinin firmaları gruplanarak ortak bir sermaye yapısı modelinin geçerliliği iki yıl boyunca test edilmiştir. Çalışmada ilk halka arzların değişkenlik gösterdiği sıcak ve soğuk dönemler de saptanmıştır.Bu tezin bulguları piyasa zamanlaması teorisinin aksine PD/DD oranı artan firmaların hisse senedi yerine borçla finansmanı arttırdığını ve finansal hiyerarşi teorisinin geçerli olduğunu göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde asimetrik bilginin varlığı ve finansal piyasaların az gelişmiş olması nedeniyle borçlanma artmaktadır. Ancak kârlılık oranı yükselen firmalar için borçlanmaya gerek kalmadığı ve öz sermaye ile finansmanın tercih edildiği bulunmuştur.Bu tezde gelişmekte olan Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde sıcak piyasalarda halka arzda bulunulması durumunda ve Çin gibi daha gelişmiş bir ülkede piyasa değerlerine göre kısa süreli bir zamanlama yapabileceği görülmüştür. Özellikle Türkiye ve Singapur'da sıcak zamanlarda halka açılan firmaların PD/DD oranlarının artması durumunda borçlanma azalmaktadır. Buna göre gelişmekte olan ülkelerde PD/DD oranları için kısa süreli bir yanlış fiyatlama oluştuğu ve yöneticilerin büyüme fırsatları artan firmalar hakkında iyimser beklentiler içine giren hissedarlara hisse senedi satarak kâr elde edebileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca Çin, Hindistan, Malezya, Singapur piyasalarının 1997 Asya krizinden etkilenmediği görülmektedir. Hong Kong, Endonezya, Tayland, Tayvan ve Türkiye piyasaları ise Asya krizinden oldukça fazla etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Firms are affected by market conditions and firm characteristics when determining debt / equity structure. Capital structure theories are grouped as 4 parts: Modigliani-Miller trade-off theory, agency-cost theory, asymmetric- information theory and market timing theory. Market timing theory, the recent capital structure theory tested in this thesis, asserts issuing equity is profitable for firms whose market value is high relative to book value, and capital structure is formed according to market values in long-run.In this study, market timing theory is tested in initial public offering (IPOs) firms of 11 emerging market countries within 1998-2004 periods. Firstly, firms of emerging markets are treated separately in cross-sectional regression analyses for each country. Then by grouping Asia and Eastern Europe firms, the validity of common capital structure is tested along for two years. Hot and cold periods in which IPOs show variability are also identified.Contrary to market timing, the findings denote the increase in market-to-book ratio increases debt rather than equity finance and support financial hierarchy. The asymmetric information and less-development in emerging markets causes debt finance. But firms whose profitability increases don?t need to take on debt and chooses equity finance.In this thesis, market timing in short-run is seen in emerging Asia and Eastern Europe markets that makes IPOs in hot periods and in China which is developed more relatively. Particularly in Turkey and Singapore firms that goes public in hot periods, the increase in market-to-book ratio decreases debt. According to these results, temporary mispricing for market-to-book ratios occur in emerging markets and managers can increase profits by selling equity to shareholders who have optimistic expectations about firms whose growth opportunities rises. Besides it is indicated that 1997 Asia crisis don?t affect China, India, Malaysia, Singapore. Hong Kong, Indonesia, Thailand, Taiwan and Turkey is affected substantially from Asia crisis.