Yükseköğretime giriş puanları ile birlikte mesleki ilgi alanları puanlarının akademik başarıyı yordama gücünün araştırılması
A research on the prediction power of univerrsity entrance test scores together with occupational interest survey score for academic success
  1. Tez No: 141229
  2. Yazar: E. GÖKHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ PUANLARI İLE BİRLİKTE MESLEKİ İLGİ ALANLARI PUANLARININ AKADEMİK BAŞARİYİ YORDAMA GÜCÜNÜN ARAŞTIRILMASI Erkan, Emre Gökhan Yüksek Lisans, Ölçme ve Değerlendirme (Psikometri) Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Ömer Kutlu Haziran 2004, 52 Sayfa Bu araştırmada, yükseköğretime giriş puanları ile birlikte mesleki ilgi alanları puanlarının akademik başarıyı yordama gücünün araştırılması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan araştırmanın çalışma grubunu 2002 yılı ÖSS - Eşit Ağırlıklı (ÖSS-EA) puan türü ile Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nin Okul Öncesi ve Sınıf öğretmenliği bölümlerine girmiş olan 160 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin mesleki ilgi alanı puanları Kuder İlgi Alanları Tercih Envanteri uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesin de SPSS programından yararlanılmıştır. Öğrencilerin ÖSS giriş puanlan ile birlikte mesleki ilgi alanları puanlarının üniversitedeki akademik başarılarını yordama gücü Çoklu Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin ÖSS giriş puanlarının üniversitedeki akademik başarını anlamlı bir şekilde yordamadığını, mesleki ilgi alanları puanlarının da yordayıcı birer değişken olarak ele alındığında ise yordayıcı değişkenlerin akademik başarı üzerindeki göreli önem sırası; Edebiyat İlgisi, Büro İlgisi, El İşi İlgisi, Açık Hava İlgisi, Müzik İlgisi, İlim İlgisi, Sosyal İlgisi, Hesap İlgisi, Sanat İlgisi, Giriş Puanı, İkna İlgisi'dir. Regresyon katsayılarının anlamlılığına ilişkin t - testi sonuçları incelendiğinde ise, yalnızca Edebiyat İlgisi değişkeninin Akademik başarı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu, diğer değişkenlerin anlamlı bir etkiye sahip olmadığı gözlenmiştir. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erkan, Emre Gökhan Graduate Program, Measurement and Evaluation (Psycometry) Department Thesis Advisor: Assistant Assosiated Professor Dr. Ömer Kutlu June 2004, Total 52 pages A RESEARCH ON THE PREDICTION POWER OF UNIVERSITY ENTRANCE TEST SCORES TOGETHER WITH OCCUPATIONAL INTEREST SURVEY SCORE FOR ACADEMIC SUCCESS The purpose of this research is to study the prediction power of university entrance test scores together with occupational interest survey scores for academic success. The study group of the research in Correlation Survey Model include 160 students in the 2nd year of the preschool and primary school teacher departmant of Educational Sciences Faculty in Ankara University, who had been accepted to university with the score type- ÖSS-EA (Equal Weighted Score) in 2002. The occupatioal interest of the students in the study group is provided by Kuder Occupational Interest Survey. The SPSS program is used for analyzing the obtained data. The prediction power of university entrance test scores and occupational interest scores of the students are studied with Multiple Regression Analysis. The obtained findings of the research are as follows: University Entrance Test (ÖSS) scores of the students has no significant meaning on their academic success in the university; and when Occupational Interest scores are assumed as predictive variable, the relative order of priority of predictive IVvariable is listed as Literature Interest, Office Interest, Handicraft Interest, Open Air Interest, Music Interest, Science Interest, Social Interest, Account Interest, Entrance Test Scores and Persuadion Interest. However, when the result of t-test regarding the significance of regression analysis are analysed, it is seen that only the literature interest variable is a significant predictive on academic success, while the other variables has no significant effect. V