Hegemonik bir proje olarak yeni sağ ve AKP'nin Yeni Sağ'a eklenmesi
The Hegemonic project of new left and relevant of AKP with new left
- Tez No: 141238
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ŞAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Özet Refah Devletinin 1970'lerde içine girmiş olduğu ekonomik krize paralel çoğulcu liberal demokrasinin de yaşadığı kriz devletin yeniden yapılandırılmasını gündeme getirmiştir. Bu yeniden yapılanma neo-liberalizmin ve neo- muhafazakarlığın sentezi olarak özetlenebilecek yeni sağ paradigma çerçevesinde gerçekleşmiştir. 1970'lerin sonunda ingiltere'de Thatcher ABD'de Reagan iküdarlaııyla uygulama alanı bulan Yeni sağın hegemonik projesi Türkiye'de 24 Ocak 1980 Kararları ile hayata geçirilmiştir. Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde toplumdaki sol eğilimli akımları başararak ve ekonomiyi ihracata dayalı yeniden yapılandırma işlevini üsdenen yeni sağ varoluş koşullarını askeri rejim yoluyla gerçekleşmiştir. Temel çerçevesi 1980 askeri rejimi tarafından belirlenen ve içi Özal ile doldurulmaya çalışılan hegemonik proje içinde barındırdığı çelişkiler ve dengesizlikler sonucunda 90'larda Türkiye'yi yeni bir meşruiyet bunalımına sürüklemiştir. Temeli 1980'lerde atılan ve 90'lar boyunca etkili olan popülist-yanaşmacı siyaset anlayışı laik- anti-laik, Türk-Kürt sorunlarını siyasi partilerin ana rekabet malzemeleri haline getirmiştir. Ve 90'lann sonuna gelindiğinde merkezin giderek sağa kaydığı, merkez-sağ- sol gibi tanımlamaların anlamsızlaştığı, sosyal sefaletin yaşandığı bir Türkiye tablosu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de sağ eksen üzerinde dinci sağ ve radikal milliyetçi sağ arasında yer alan merkez sağ Türkiye'de yeni sağın taşıyıcı aktörleri olmuşlarıdır. Bu misyonu 1983'te iktidara gelen ANAP, 1989 Yerel Seçimlerinden itibaren yükselişe geçen Doğru Yol Partisi ve 3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidar olan AKP Yeni Sağ programların Türkiye'deki uygulayıcıları olmuşlardır. Çalışmanın ana konusu 1980lerden itibaren uygulamaya konan yeni sağ ideoloji paralelinde Türkiye'de yaşanan dönüşümün İslami kökenlere dayanan ancak kendisini bir merkez sağ parti olarak tanıtan AKP'nin ortaya çıkışı ve seçim başarısının nedenleridir. 126
Özet (Çeviri)
Summary The crisis of liberal democracy parallel to the economic crisis for welfare state in 1970s has bought the reconstruction of the state. This project has been realized with the understanding new right neo-liberalism and neo-conservatism. The new right understanding has come to life in Turkey with the economic major of 24th January 1980 and by the help of military coupe. The new right Project didn't last long in 1980s Turkey faced a new legitimacy crisis. Ethnical and religious conflicts have become the major disputes of the political seen. With the beginning for the millennium in Turkey center has moved to right and the terms of the right and left has lost its meaning. Nationalist MHP's coalition partnership and religious AKP government has proved this tendency. 127