Enflasyon ve büyümeye etkileri
Inflation and the effects of inflation on growth
  1. Tez No: 141243
  2. Yazar: TÜRKMEN GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TEZ OZETI Bu çalışmanın amacı enflasyon ve büyüme arasında ilişki olup olmadığını araştırmak ve eğer varsa bu ilişkinin yönü ve derecesi hakkında bilgi edinmektir. Enflasyonun büyüme ve büyüme istikran üzerindeki etkilerinin yamnda enflasyon ve değişkenliği arasındaki ilişki de araştırılarak, enflasyon değişkenliğinin de büyüme ve istikran üzerindeki etkileri İncelenecektir. Bu çalışmanın savunduğu tez enflasyon ve büyüme arasında doğrusal olmayan bir ilişki olduğudur. Bunun anlamı enflasyonun belirli seviyelerine kadar ilişkinin ya pozitif ya da istatistiksel olarak anlamsız bulunduğu ama enflasyonun belirli bir seviyeyi aştıktan sonra bu ilişkinin negatife döndüğüdür. Bu negatif ilişki azımsanamayacak ölçüde büyüktür ve de istatistiksel olarak anlamlıdır. Bunun yamnda enflasyon ve değişkenliği arasında kuvvetli ölçüde pozitif ilişki bulunmuştur. Buna ilaveten enflasyon değişkenliğinin de büyümeyle negatif bir ilişkide olduğu gösterilmiştir. Savunulan bu düşüncelerin yamnda hem yüksek enflasyonun hem de enflasyondaki değişkenliğin artmasının büyüme istikran üzerinde olumsuz etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılmış olan bir çok ampirik çalışma enflasyon için ülkelerin iktisadi yapılanna göre farklılık gösteren eşik değerlerini ve bu eşik değerlerinin aşılması durumunda enflasyon ve büyüme arasında ortaya çıkacak negatif ilişkiyi desteklemektedir. Sonuç olarak, istikrarlı ve kalıcı bir büyüme için hem enflasyonun ülkelerin iktisadi yapılarına göre farklılık gösteren eşik değerinin altında olması, hem de enflasyondaki belirsizliğinin düşük olması gerekmektedir. 98
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis is to inquire the relation between inflation and growth. The first chapter of the thesis surveys and examines the theoretical and empirical models of inflation and growth. Both the theoretical and the empirical evidence indicate that higher inflation is associated with low growth. The second chapter of the thesis investigates the non-linear relationship between inflation and growth. In the recent literature, the empirical results indicate that“threshold effect”is one of the most crucial concepts of the inflation. This concept is also very important for the macroeconomic decisions. The third chapter is about the role of inflation uncertainty on growth. The empirical evidence indicate that inflation and inflation volatility is positively correlated, but inflation volatility is negatively correlated with growth. Both inflation and inflation volatility is positively correlated with the variability of growth. The empirical results also indicate that inflation volatility is negatively correlated with growth even after the effect of the level of inflation is controlled for. The fourth chapter re-examines the relationship between inflation and growth using cross-country panel data for the past 30 years and time series analysis for the past 35 years for Turkey. 99