Aquin'li Thomas'ta Teoloji-felsefe ilişkisinin bilim, bilgi ve inanç kavramları bağlamında temellendirilmesi
The Connection theology and philosophy, science, knowledge, Faith in Thomas'Mind
- Tez No: 141244
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
TÜRKÇE ÖZET Dönmez Süleyman,“Aquin'li Thomas'ta Teoloji Felsefe İlişkisinin Bilim, Bilgi ve İnanç Kavramları Bağlammda Temellendirilmesi”, Dr. Filozof,, doktora tezi, danışman: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Ankara Üniversitesi Sosoyal Bilimler Enstitüsü, Ankara 2004, sayfa sayısı: X+ 155=165 Orta Çağ skolastik düşünüşünün son kesitinde karşımıza çıkan Tannbilimci Aquin'li Thomas (1225-1274), pek çok diğer konu yanında, teoloji-felsefe ilişkisi üzerine de yoğun bir şekilde düşünen ve bu hususta kendine has görüşleriyle fikirler üreten ve yeni açılımlar ortaya koymaya çalışan bir kişidir. Çünkü onun teolojiyi felsefenin yardımı ile bilimsel ve teorik bir temellendirmeye tabi tutmak istemesi, bilgi ve inanç arasındaki gerilimi iyice belirginleştirmiş ve teolojinin felsefeden ayrı bir bilim olarak kurulmasına zemin hazırlamıştır. Hıristiyan teolojisinde ve Batının felsefi düşünüşünde çok önemli ve kalıcı izler bırakan Aquin'li Thomas'ın teoloji felsefe ilişkisini incelemek istediğimiz bu çalışmamız“Giriş”kısmı hariç, üç temel bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk önce çalışmanın içeriği, önemi, yöntemi, kavramsal çerçevesi ve amacı belirlenmektedir. Daha sonra Aquinah hakkında çok kısa bir biyografik bilgi verilmekte ve teoloji/inanç - felsefe/bilim ilişkisi probleminin son dönem Thomas araştırmalarına nasıl yansıdığı ana hatları ile gösterilmektedir. Birinci bölümde Thomas düşünce yapısında teolojinin felsefeyle olan ilişkisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, Aquin'linin tamamiyle teolojik bir yapılanmayı esas alan bilgi kuramı ve tanrısal bir açılıma dayanan bilgi metafiziği üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölüme gelince burada, Thomas'ın teolojisinin temel kavramı olan inancın yapısı ve epistemolojik temellendirilmesi irdelenmektedir. Nihayet“Sonuç”kısmmda Thomas'ın teoloji felsefe ilişkisine bakışı ve bizim bu çalışmada ulaştığımız sonuçlar analitik bir bakış açısıyla ortaya konululmaya çalışılmaktadır. 12.01.2004 Süleyman Dönmez 122
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (Summary) Dönmez Süleyman,“The Connection Theology and Philosophy, Science, Knowledge, Faith in Thomas' Mind”, PhD, dissertation, supervised by Professor Murtaza Korlaelçi, submitted to the Institute of Social Studies, University of Ankara, Ankara 2003, page X + 155=165 The problem of connection between theology and philosophy in the history of science and philosophy of humanity and at this context, the problem of dialectic of faith and knowledge occupy a place. So that, how theology that is based on divine authority and knowledge gets in touch with philosophy that is based on a humane knowledge and experience; discussions that whether theology and philosophy are scientific or not have still continued. Especially, the dialectic of faith (doxa) and knowledge (episteme) that goes back to Plato at classical ancient Greek philosophy is studied mostly at a knowledge theoretical context with a perspective of both theolojical philosophical. Plato's applying degrees to the believed and known as knowledge theoretically and seperating belief from knowledge in the matter of certanty at the ancient ages forms the basis of the discussions about the connection between theology philosophy at the middle ages. The difference between theological knowledge and philosophical knowledge and whether theology is a philosophical science or not are explained from the point of Aristotalian scientific mind which affected that age. The opinion that is being defended at these explanations like that of Platon is that faith are knowledge are different concepts. That's why, theology that is based on divine knowledge and philosophy that is based on humane knowledge seperate from each other in the matter of source. Thomas Aquinas who lived at last times of the middle ages was interested in the connection between theology and philosophy along with many other subjects. His will to establish theology with a scientific theoretic basis with help of philosophy made the tension between knowledge and faith became clear and laid the groundwork for theology as a different science from philosophy. 123This study that handles the problem of connection of theology/faith and philosophy/science includes an introduction and three parts. At the introduction part, firstly, the content, importance, method, conceptual limit and aim of study has appeared and then a short bibliographical information about Thomas Aquinas is given and how the problem of the connection of theology/faith and philosophy/science is reflected on the last term studies of Thomas Aquinas is explained. At the first part, the connection between theology and philosophy in the thought structure of Thomas is being examined. At the second part, the knowledge theory of Thomas based wholly on a theological structure and the knowledge metaphysics based on the divine expansion. At the thirth part, the basis concept of Thomas' theology, the sructure and epistemologic establishing of faith are being explained. At the conclusion part, our interpretation of Thomas and details that we achieved in analysing the problem are clearly put forward. 12.01.2004 Süleyman Dönmez 124