Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün Gümrük Birliği çerçevesinde değerlendirilmesi
Research for the effect on textile industry due to customs unification
- Tez No: 98488
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVZA CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
TURK TEKSTTL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜNÜN GÜMRÜK BİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada Türk tekstil ve konfeksiyon ihracatının durumu Gümrük Birliği çerçevesinde ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de hammadde, iplik, dokuma ve konfeksiyon üretimi ve ihracatı istatistik! rakamlar ile belirlenmiştir. Dünya tekstil hammadde üretim ve talep değerlerine baktığımızda; Dünyanın en büyük pamuk üreticisinin Çin ve ABD olduğu görülür, daha sonra Hindistan ve Pakistan gelir. Türkiye pamuk üretiminde Avrupa'da birinci dünyada ise altıncı sıradadır. Yün elyafta dünyanın en büyük üreticisi Avusturalya'dır. Suni-sentetik elyaf üretiminde ise Uzakdoğu ülkeleri birinci sıradadır, daha sonra Kuzey Amerika ve Kanada gelir. Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü, gösterdiği yüksek ihracat performansı ile 1980'li yıllarda ülke ekonomisinde belli bir yer edinmiş 1990'lara gelindiğinde ise ihracat içindeki payı 30% 'lara ulaşarak çok önemli bir yer edinmiştir. 1985 yılından sonra tekstil ihracat-ithalat arasındaki fark gerilemiş, 1990'lı yıllardan sonra tekstil ithalatı ihracattan daha fazla olmuştur. Buna karşın 1985 yılından sonra konfeksiyon ihracatında büyük bir artış olmuş ve o yıl konfeksiyon ihracatı, ithalatın 10 katı olmuştur. Böylece 1980'li yılların başında daha çok iplik elyaf, kumaş gibi tekstil mamulleri ihraç eden Türkiye, 1987'den sonra daha fazla konfeksiyon ihraç etmeye başlamış, katma değeri yüksek mallar üretmeye 1990'lı yıllarda devam etmiştir. 6 Mart 1995 yılında imzalanan ve 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşması ile Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye arasındaki gümrük duvarları kaldırılmıştır. Gümrük Birliği'nden sonra bir ihracat patlaması beklentisi içinde olan yatırımcılar gerekenden fazla yatırım yapmışlar ve böylece arz talebin üstüne çıkmıştır. Ayrıca yatırımların planlı programlı yapılmaması bir takım diğer olumsuzluklara da neden olmuş ve belli sektörlerde gerekenden fazla yatırım yapılmıştır. xıGümrük Birliği' ni izleyen yıllarda yaşanan ekonomik krizlerde Gümrük Birliği sonrası beklenen ihracat patmalasına engel omuştur. En büyük etken 1997 yüllannda başlayan Uzakdoğu krizidir. Kriz nedeniyle Uzakdoğu ülkelerinin gerekenden fazla fiyat kırması Türk üreticisinin rekabet gücünü çok olumsuz olarak etkilemiştir. Uzakdoğu krizinin ardından gelen 1998 yılı yaz aylarında başlayan Rusya krizi Türk tekstilcisi için ikinci bir darbe olmuştur. Bundan sonraki yıllarda Türkiye Gümrük Birliği'nin getirdiği avantajları iyi şekilde kullanarak iyi ve kaliteli ürünler ile tekstil pazarındaki yerini güçlendirmedir. Gümrük Birliği'nin getirdiği bir takım olumlu yönler yanında olumsuz yönleri de vardır. Bunlardan en kritik ve önemli olanı henüz Avrupa Birliği 'ne girmemiş ve Gümrük Birliği imzalamış tek ülkenin Türkiye olmasıdır. Bu durumda Türkiye gıyabında belirlenen dış ticaret kararlarına uymak durumunda kalmıştır. Böylece Türkiye A.B.'nin karar mekanizmasında oy hakkı olmadan A. B. ülkelerinin ulusal çıkarları doğrultusunda çıkartacakları tüm siyasi politik kararlara uyması gerekecektir. Gümrük Birliği'nin avantaj ve dezavantajları iç bölümlerde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
RESEARCH FOR THE EFFECT ON TURKISH TEXTILE INDUSTRY DUE TO CUSTOMS UND7ICATION SUMMARY In this study, export situation of Turkish textile industry due to Customs Unification is observed. Statistics of raw material, yarn, woven and readymade garment production of Turkey with comparison due to global production are stated with revised sums. By having a global glance on production and requirement of raw material, Chinese Republic and U.S.A. proves to be the leading countries of cotton production which are followed by India and Pakistan. Turkey is the leading country in Europe and the sixth country in the world in cotton production. Australia leads the global wool production. Far East countries lead the global artificial fibre production which are followed by U.S. A and Canada. In 1980' s Turkish textile and ready made garment sector proved a high performance in export and took a big portion in Turkey's economy, and in 1990' s has taken 30 % of total export income. After 1985 difference between textile export and import decreased, and after 1990 textile import has been more than export. Despite, after 1985 confection export proved a rapid increase and in this year it was 10 times of the import. In the early 1980's Turkey exported textile such as fibre, yarn and fabric but after 1987 ready made garments' export has shown a rapid growth in 1990' s export for higher priced goods has continued increasingly. Customs laws between European Community countries and Turkey were out of question after the agreement of Customs Unification which was signed on 6th March 1995 and applied in 1996. With a fake expectation of export blow out after the Customs Unification, manufacturer firms invested a huge amount and therefore production quantity exceeded the market needs. In addition some other disadvantages appeared with the lack of programmed investment and in some sectors became too much invested. xiuFinancial and economical crisis after the Customs Unification led a frustration of export blow out expectance. The most important reason is the 1997 Far East crisis. High percentage of sales prices drop effected Turkish manufacturers' rivality capabilities. Russian economical crisis in 1998 which followed the Far East crisis caused a second crash. For the future, Turkey should use the advantages brought up with Customs Unification to have more influence in global textile markets with goods of quality. Customs Unification brings disadvantages as well as advantages for Turkey. The most critical disadvantage is Turkey is the only Customs Unification participator although he is not a participator of European Community. Because of this reason Turkey had to obey export and import laws without having his opinion. Therefore Turkey will be obliged to obey every political regulation and law in favour of European Community countries since he has no voting right in European Community Lawmakers Commission. Details about the advantages and disadvantages are given in the following sections. 1VX