Gümrük Birliği sürecinde Türk imalat sanayinin rekabet gücü
  1. Tez No: 64187
  2. Yazar: M.HAKAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
rv ÖZET Avrupa Ülkeleri, İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşın acı tecrübelerinden korunmak amacıyla politik ve ekonomik alanlarda bir bütünleşme faaliyeti içine girmişlerdir. Bu amaçla 1951 yılında başlayan hareket günümüzde on beş Avrupa ülkesinin bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Birliği ile sonuçlanmıştır. Avrupa Birliği'nin aslında kuruluş amacı sadece bu ülkeler arasındaki ticaret hacminin gelişmesini sağlamak değildir. Asıl ülkü ABD'nin yapısına benzer tek bir para, ekonomi ve dış politika çerçevesinde birleşerek“Avrupa Birleşik Devletleri”ni kurmaktır ve 2010 yılında bu gayelerini gerçekleştirme yolundaki ilk adımlarını atmayı planlamaktadırlar. Avrupa ülkelerindeki bu değişiklikte Türkiye'nin yer almaması söz konusu olamaz. Türkiye, 1 Ocak 1996 tarihinde Avrupa Birliği ile yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması ile Avrupa ülkeleri arasına katılma yolundaki ilk adımı atmıştır. Ancak Gümrük Birliği Türkiye için son aşama değil, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için gidilen yoldaki ilk aşama olarak görülmektedir. Avrupa'da ve Türkiye'de meydana gelen bu gelişmeler Gümrük Birliği'ne katılan ülkeler açısından olduğu kadar Türk İmalat Sanayinin rekabet gücünün gündeme gelmesine neden olmuştur. 1950'li yıllardan beri gümrük duvarlarıyla yabancı ülke sanayicilerine karşı koruma altında tutulan Türk imalat Sanayinin Gümrük Birliği sonrası Avrupa Birliği ülke sanayileriyle rekabet edebilme yeteneğinin araştırılması ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla Türkiye'de ki çeşitli özel ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Türk İmalat Sanayinin rekabet gücü olduğu görülmektedir. Ancak günümüzde rekabet kavramının ölçülmesinde kullanılan ve ekonomistlerce kabul edilen tek bir kriter mevcut değildir. Dinamik bir kavram olan rekabet gücü, hızlı devinim gösteren ekonomik, politik ve teknolojik değişimlere bağlı olarak kısa zamanda kendisini yenileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the Second World War European Countries started an activity to associate in the political and economical areas to get rid of the sorrowful experiences of the war. This activity taken place in 1951 was resulted to unite the 15 countries of Europe for establishing the European Union. In fact the purpose of the foundation of the European Union is not only to enlarge the commercial capacity among the countries. The basic aim is to found the European United States like U.S. A. by having the same kind of money, economy and political affairs and they have been planing to have the first step in the way of their target in 2010. It isn't subject to take place in the varration among the European countries for Turkey. Turkey had the first step to join the Europan Union after the European Custom Union agreement which was signed and set to work in January 1996 by Turkey and European Union. Custom Union isn't the last step but is the first step to join the Union in the following years. The variation in Europea and Turkey caused to come to the mind of the Turkish Industrial Manufacturing power as well as the other Custom Union countries. The Turkish Industrial Manufacturing which had been taken in control by means of the Custom walls for the foreing country customers since 1950 caused of the need being investigated both in the way of capacity and rivalry with the European Union country manufacturings after taking place in the union. In Turkey after a lot of researches which were held by the private and public societies for the purpose, it hab been seen that the Turkish Industrial Manufacturing had rivalry power. But, now it isn't present only one criterion which is accepted by economist to measure the active power of rivalry yet. The dynamic power of rivalry renews itself rapidly for the fast variations of technology, economy and politics.