Çamlıhemşin için Cittaslow Model önerisi: Karşılaştırmalı bir analiz
Cittaslow Model proposalfor Çamlıhemşin: A comparative analysis
- Tez No: 356720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı homojen kentsel gelişime bir alternatif olan Cittaslow'un önemini ortaya koyarak Çamlıhemşin İlçesi için bir yol haritası belirlemektir. Çalışmada incelenerek model önerisi geliştirilen bölge Rize İli'nin Çamlıhemşin İlçesi'dir. Çamlıhemşin için geliştirilen model önerisine örnek teşkil etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Eyaleti'nin San Francisco Kenti'nin Sebastopol Kasabası seçilmiştir. Sebastopol'ün örnek bölge olarak seçilmesinin nedeni, mikro ölçekte Çamlıhemşin ile benzer özellikler göstermesidir. Cittaslow Hareketi'nin başlangıç yeri olan İtalya'da harekete karşı oldukça yüksek bir farkındalık söz konusudur. Türkiye böyle bir avantaja sahip olmadığından makro ölçekte yine böyle bir avantaja sahip olmayan bir bölge tercih edilmiştir. Bu çalışmada niteliksel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve çalışmanın deseni örnek olay olarak belirlenmiştir. Çalışmanın evreni Çamlıhemşin ve Sebastopol bölgeleri paydaşlarıdır. Bu evrenden amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yönetimi ile çalışmanın örneklemi belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırmalarda kullanılan veri toplama yöntemlerinden görüşme, saha notları ve doküman inceleme kullanılmıştır. Görüşmeler, sıkı yapılandırılmış görüşme yöntemi ve yapılandırılmamış görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için gerçekleştirilen bir diğer çalışma saha notları alma yöntemidir. Bu bağlamda Çamlıhemşin ve Sebastopol bölgelerine ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Gözlemler sonucu elde edilen veriler gözlemci yorumu yöntemi ile çalışmada kullanılmıştır. Çalışmada betimsel ve içerik analizi olmak üzere iki veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Çamlıhemşin başvuru dosyasının Ulusal Komite tarafından değerlendirmeye alınacağı tabidir. Elde edilen veriler ışığında halihazırda Çamlıhemşin'in kriterlerin %51'ini sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada Cittaslow üyeliğini yürütecek organizasyon yapısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to find out the importance of Cittaslow that is an alternative against the urban progress and to determine a course of action for Çamlıhemşin province. In this study, Çamlıhemşin province of Rize is selected as the region that is examined and a model purpose is developed for this region. And Sebastopol Town of San Francisco of California State of USA is selected for example model. Sebastopol has similar properties with Çamlıhemşin in micro scale. There is high awareness in Italy where is the starting point of Cittaslow act. Turkey has not this advantage so in terms of urban progress a developed region is preferred. In this study qualitative method of research is used and the case study is determined as the design of the study. The universe of study is the stakeholders of Çamlıhemşin and Sebastopol region. The sample of the study is determined by using the criterion sampling method of purposeful sampling methods. In this study, the qualitative collecting data methods are used as interview, field data and examination documents. The interviews are made by using the methods of well-structured and unstructured. The other method for using data collection is collecting field data. In this regard, Çamlıhemşin and Sebastopol regions are visited. The data that is collected by observing is used in study with the observer comment method. Çamlıhemşin application file will be examined by National Committee but according to collected data Çamlıhemşin provides 51 criteria. And in this study the organizational structure that will conduct the Cittaslow membership is constituted.