Bilgi yönetimi ve e-devlet uygulaması
Information management and e-government implementation
  1. Tez No: 277288
  2. Yazar: İBRAHİM SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler dünya düzeninde önemli değişimlere yol açmıştır. Devlet yönetimi bu değişimin en çok hissedildiği alanların başında gelmektedir. Bu kapsamda;“Bilgi Yönetimi”,“Bilgi Toplumu”ve“e-devlet”son yıllarda sık kullanılan kavramlar olmuşlardır. Bu kavramlar ile bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin biçimlendirdiği yeni bir toplumsal yapı ifade edilmektedir.Bu çalışmada,“Bilgi Yönetimi”,“Bilgi Toplumu”ve“e-devlet”öncelikle bir kavram olarak incelenecek ve daha sonra e-devlet uygulamalarında bilgi yönetiminin nasıl sağlandığı açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The developments in the knowledge and communications caused important conversions in the world order at the end of 20th century. One of the most effected areas from these conversions is the governance. In this context;“Information Management”,“Information Society”and“e-government”are the concepts which are often used in recent years. With these concepts it is expressed a new society structure which is formed by the advances in the information and communication technologies.In this study,“Information Management”,“Information Society”and“e-government”will be examined as a concept firstly and then, how management is implemented in the e-government applications will be explained.