Türkiye'de toplumcu belediyecilik anlayışının evrimi
Evolution of socialistic municipality in Turkey
  1. Tez No: 141372
  2. Yazar: MAHMUT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın konusu, 1970'li yıllarda sol ideolojiye dayanan Toplumcu Belediyecilik anlayışının, 1980'lerden sonra Yeni Sağ politikaların etkisiyle dönüşümüdür. Dolayısıyla çalışma, Toplumcu Belediyecilik anlayışının, 1980'lerde uygulanmaya konan yeni sağ politikalar ile önemli ölçüde değiştiği önermesi tartışılmıştır. Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, Toplumcu Belediyecilik anlayışının gelişmesinin etki eden faktörler analiz edilmiştir. Bu faktörler: Paris Komünü, Belediye Sosyalizmi, 1968 Öğrenci Hareketleri ve Kentsel Toplumsal Hareketlerdir. Kentsel Toplumsal Hareketler başlığı altında, kentleşmenin neden olduğu gecekondulaşma ve kentsel hizmet taleplerine bağlı olarak, merkez-yerel çatışmaları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, yeni sağın Toplumcu Belediyecilik anlayışına etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, yeni sağ politikaların temel özellikler ve belediyecilik anlayışına etkileri ele alınmıştır. Daha sonra bu politikalara karşı solun tutumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 1970'lerde Ankara, İstanbul ve İzmit Büyükşehir Belediyeleri'nin, Toplumcu Belediyecilik anlayışının uygulaması görgül olarak analiz edilmiş, sonra bu anlayışın 1989-1994 yıllan arasında iktidara gelen Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Ankara, İstanbul ve İzmit Belediye Başkanları'nm uygulamaları ile karşılaştırılmış ve bu bağlamda arasındaki farklar açıkça gösterilmiştir. Çalışmada Toplumcu Belediyecilik anlayışının, bir çok bakımdan önemli ölçüde değiştiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda; I. Toplumcu Belediyecilik anlayışının,“katılımcı demokrasi”ideali,“yönetişim”anlayışı ile yer değiştirmiştir. n. Toplumcu Belediyecilik anlayışının“üretici”ve“kaynak yaratıcı”belediyecilik anlayışının yerini, dış borçlanmaya dayalı belediyecilik anlayışına bırakmıştır. IH. Kamu hizmetlerinin, kamu tarafından karşılanması ilkesi yerini, özelleştirme yoluyla piyasa tarafından sağlanması yoluna gidilmiştir. 289IV. Belediyeler arası birlik ve beraberlik anlayışının yerini, kamu-özel sektör işbirliği düzenlemeleri almıştır. V. Son olarak, kamu yaran anlayışının yerini, müşteri memnuniyeti gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the transformation in the conception of Socialistic Municipalism, which was originated mainly from i leftist ideological setting in seventies, under New Right policies after 1980. The study essentially discusses the proposition that the conception of Socialistic Municipalism has considerable changed as a result of New Right Poicies put into practice in 1980's. The study is organized into 3 Chapters. Chapter 1 rigorously analyses the factors behind the development of Socialistic Municipalism. The factors which have contributed to the development of Socialistic Municipalism can be summarized as follows: Paris Comune, Municipal Socialism, The 1968 Student Movements and Urban Social Movements such as Rapid urbanization, urban problems such as housing (gecekondus) and low level of urban services, increasing demand for urban services conflict between central and local governments. Chapter 2 examines how New Right policies has affected the conception of Socialistic Municipalism since 1980. It firstly, deals with the main characteristics of New Right policies in terms of municipalism and then elaborates the position taken by the left against these policies. Chapter 3 empirically analyses the practice of Socialistic Municipalism in Ankara, Istanbul and İzmit in 1970's and compares then with that of the Social Democrative Populist Party (SHP) which came into power in 1989-1994, and clearly indicates the difference between these practise. The study concludes that the conception of Socialistic Municipalism has remarkable changed in several aspects. I. The ideal of participatory democracy in local government is replaced by the notion of governance. II. The principle of productrue municipalism is displace by foreign debt. HI. Market provisim of some urban services through privazition is prefered as opposed to public provision, rv. The idea of unity and cooperation of municipalities is superseded by public private partnership arrangements. V. Finally the notion of public interest is suplanted by customer satisfaction.