Türkiye'de belediyenin gelişimi
The development of the municipalities in Turkey
- Tez No: 637118
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBAY ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Osmanlı'nın kadı, vakıf ve lonca kurumları üzerinden yönettiği şehir hayatında, 18.yy ile beraber önemli sosyo-ekonomik dönüşümler meydana gelmiştir. Yerelde meydana gelen dönüşümlerin yanında, askeri ve ekonomik gücünü kaybetmeye başlayan Osmanlı'da merkezi idare zayıflamış ve vergileri toplayamaz hale gelmiştir. Osmanlı, taşrada vergilerin düzenli bir şekilde toplanmasını sağlamak amacıyla kurduğu muhassılık meclisleri yerel yönetim kurumların kuruluş sürecini başlamıştır. 19.yy'a gelindiğinde ise Galata-Beyoğlu semtinde Altıncı Belediye Dairesi kurulmuş ve ilk modern belediye doğmuştur. Cumhuriyet dönemiyle farklı bir aşamaya geçen yerel yönetimler süreç içinde giderek güçlenmiş, merkezi idarenin idari vesayet yetkisi zayıflamıştır. 1970'li yıllarda ortaya konan“toplumcu belediyecilik”anlayışıyla Türk belediyecilik anlayışına yeni bir model kazandırılmıştır. Bu model daha katılımcı ve üretici konumunda olan bir belediyenin varlığını savunmaktadır. 2000'li yıllarda kamu yönetiminde ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışı yerel yönetimleri doğrudan etkilemiş ve 2004 yıllında yapılan yerel yönetim reformunda varlığını hissettirmiştir. Küreselleşmeyle beraber sermaye akışının büyük kentlerde yarattığı değişim ve dönüşüm, 2012 yılında Büyükşehir Belediyelerinin yapısında ciddi değişimler yaratmıştır. Bu değişimi yansıtan 6360 sayılı kanun ölçek ekonomisini baz alarak büyük şehirlerin yönetilmesi için gerekli hukuki altyapıyı sağlamıştır. Altıncı Belediye Dairesi ile Türk yönetim sistemine giren modern belediyecilik anlayışı, süreç içinde meydana gelen sosyo-ekonomik ve siyasal değişimlerle farklı evrimler geçirmiştir. Türk belediyeciliğin geçirdiği değişim ve dönüşümleri ele alan bu çalışma, tarihsel açıdan farklı dönemlerde ortaya çıkan belediyecilik anlayışlarına odaklanmaktadır. Farklı dönemlerin sahip olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar farklı belediyecilik anlayışlarının doğmasına neden olmuştur. Çalışma, belediyecilik tarihini, farklı belediyecilik anlayışlarının doğmasına neden olan ekonomik, sosyal ve siyasal koşullarla birlikte incelemektedir. Farklı dönemlerde farklı belediye sistemlerine geçiş nedenleri, anayasa ve kanunla gelen değişiklikler, sisteme yöneltilen olumlu ve olumsuz değerlendirmeler ışığında çalışma sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It consists of important socio-economic transformations in the classical period city life, which was ruled by the Ottoman foundations and guild institutions, in the 18th century. In addition to the local transformations, the Ottoman central administration is weakened and unable to collect taxes. The Ottomans were born in Galata-Beyoğlu district in the 19th century, with the work of the muhussılık parliaments established in the provinces, in the district of Galata-Beyoğlu, the first modern municipality was born. Local governments, which have gone to a different stage with the Republican era, have gained power in the process, and the administrative tutelage power of the central administration has been weakened. With the“producer municipalism”approach put forward in 1970, the manufacturer brought a new model to the Turkish municipality model. The new public administration approach that will emerge in operational management in 2004. The change and transformation created by the capital flow in the big cities with the globalization created serious changes to be made by the metropolitan municipalities in 2012. With the applicable law of 6360, a different model was created for the management of large cities with scale economy. The understanding of modern municipality, which entered the Turkish administration system with the Sixth Municipal Department, has evolved with the socio-economic and political changes occurring in the process. This study, which deals with the changes and transformations that Turkish municipality has undergone, focuses on the understanding of municipality that emerged in different periods of history. The economic, social and political conditions of different periods have led to the emergence of different municipalities. The study examines the economic, social and political conditions that led to the emergence of different municipalities. The study is concluded in the light of the reasons for transition to different municipal systems in different periods, changes in the constitution and the law, the final version of the system, positive and negative evaluations directed to the system.