Riske maruz değer (VaR) ve portföy optimizasyonu
Value at risk (VaR) and portfolio optimization
- Tez No: 141371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Riske Maruz Değer (VaR), finansal piyasa riskinin yönetilmesinde ve ölçülmesinde kullanılan yeni bir yöntemdir Formal olarak VaR, en kötü portföy performansının olasılığını ölçmektedir. VaR, portföyün taşıdığı risklere toplu bir bakış açısı getirmekte ve hızlı bir şekilde risk yönetimindeki temel araçlardan biri olmaya devam etmektedir. VaR hesaplanmasında üç temel yöntem bulunmaktadır: i)Analitik (Varyans-Kovaryans) Yöntemi, ii)Tarihi Simülasyon Yöntemi, iii) Monte Carlo Simülasyon Yöntemi, Dördüncü bir yöntem olarak Ekstrem Değer Teoremi (EVT) VaR hesaplamalarında henüz yeni kullanılmaya başlanmıştır. Analitik Yöntemde, Normal Dağılım varsayımının yanısıra Log-Normal Dağılım varsayımı gibi diğer dağılım varsayımları ve Üssel Ağırlıklandırılmış Hareketli Ortalama (EWMA), Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Heteroskedastisite (GARCH) yöntemleri gibi zaman değişkenli volatilite yaklaşımları da kullanılabilir. Bu çalışmada VaR hesaplaması için kullanılan tüm bu yaklaşımlar tanıtılmış ve istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda uygulanabilirliği açısından test edilmiştir. Ancak, çalışmanın temel gayesi, VaR'ın portföy seçimindeki kullanımının incelenmesidir. Risk yöneticileri için, finansal risklerin ölçülüp izlenmesi kadar riski azaltacak ve beklenen getiriyi maksimize edecek şekilde riskli finansal portföylerin nasıl oluşturulacağının anlaşılması da çok önemlidir. Bu düşünce Modern Portföy Teoremi ve ilk olarak Markowitz (1952) tarafından ortaya konulmuş olan ortalama-risk optimizasyon yaklaşımına dayanmaktadır. Genelde, portföy optimizasyonunda risk ölçüsü olarak standart sapma kullanılmaktadır. Risk ölçüsü olarak standart sapmanın kullanılmasının avantajı, basitçe hesaplanmasından kaynaklanmaktadır, ancak risk ölçümü bakış açısından standart sapma yeterli bir ölçüt olmamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı da, son yıllarda daha etkin bir risk ölçüsü olarak kullanımı giderek yaygınlaşan VaR'ın portföy optimizasyonunda kullanılmasıdır. Bu amaçla çalışmada, ortalama-VaR yaklaşımı ve standart sapma ve CVaR'ın VaR ile birlikte kullanılmasına dayanan optimizasyon yaklaşımları denenmiştir. Ortalama-VaR yöntemi klasik yöntemle karşılaştırıldığında ortaya genel bir sonuç çıkmaktadır; farklı VaR hesaplama yöntemleriyle oluşturulmuş olan ortalama-VaR etkin setleri, ortalama-standart sapma yöntemi ile oluşturulan portföylerden daha yüksek performans göstermektedir. Sonuç olarak, bu sonuçlar VaR gibi etkin risk ölçülerinin kullanılmasının portföy yönetimine yeni boyutlar getirdiğini göstermektedir. Bu nedenle, finansal piyasalarda VaR'ın, giderek daha önemli ve standart bir ölçü haline geleceği şüphe götürmez bir gerçektir. 204
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Value at Risk (VaR) is a new method for managing and control financial market risk which measures the probability of worst case portfolio performance. In contrast with traditional risk measures, VaR provides an aggregate view of a portfolio's risk and it is fast becoming an essential tool for risk management. There are three common methods of computing VaR; i) Analytical (variance-covariance) method, ii) Historical Simulation Method and iii) Monte Carlo Simulation Method. As a Fourth method, Extreme Value Theory is newly used for VaR calculation. In Analytical Method besides of normal distribution approximation, other distribution approximation as Log- normal distribution and time varying volatility approximation as Exponentially Weighted Moving Average (EWMA), Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedastisity (GARCH) Methods can be used in analytical approach. In this work all of these approaches for calculating VaR have explained and tested for applicability to Istanbul Stock Exchange. But, the main purpose of this work is to examine the utilization of VaR in portfolio selection. In addition to measuring and monitoring financial risk, it is important for risk managers to understand how financial risky portfolios can be restructured effectively to reduce risk and maximize expected returns. This is based on“Modern Portfolio Theory”and the mean-risk optimization approach first proposed by Markowitz (1952). In general, the standard deviation is used as a measure of risk. The advantage of using the standard deviation for describing the risk component of a portfolio, is principally due to the simplicity of the computation, but from the point of view of risk measurement the standard deviation is not a satisfactory measure so the other risk measures can be used in the mean-risk approach. The goal of this work is to construct efficient portfolios by using VaR, comparing the mean- VaR method with the classical method. A general result has derived; the mean-VaR efficient sets, constructed by different VaR calculation methods, shown more performance than the mean-standard deviation method. Finally, these results have shown that, using the efficient risk measure as VaR, brings new dimensions to portfolio management, so that, undoubtedly VaR is going to be more important and standard measure for financial markets. 205