Bankacılık sisteminde yeniden yapılandırma ve kamu bankaları
Restructuring in banking system and state banks
- Tez No: 141406
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Ekonomi, Fisheries Technology, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET 1980'lerin başlarından bu yana sermaye hareketlerindeki serbestleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte dünya ekonomik sisteminde fınansal işlemlerin boyutları giderek karmaşıklaşarak artmış ve flnansal piyasalar önem kazanmaya başlamıştır. Finansal piyasaların artan önemi, ülke ekonomilerini, volatilitesi yüksek, yeterli düzenleyici ve gözetleyici yasal mekanizmalardan yoksun ve riskleri yönetmekte yetersiz kalan bir makro ekonomik ortamla karşı karşıya bırakmıştır. Böylelikle, gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok piyasada yaşanmaya başlayan sistemik- banka krizlerin odağında finansal sistem ve özellikle bankacılık sektörü yer alırken, kamu kesiminin finansal krizlerin ekonomilerin üzerindeki yıkıcı etkilerini ve yinelenmelerini önlemek üzere yaptığı müdahaleler ön plana çıkmaya başlamıştır. Bankacılık sektörü regülasyonlannda temel amaç, sektörel düzeyde etkinliğin sağlanarak yatırımcıların korunması ve sistemik risk-finansal kriz olasılıklarının ortadan kaldırılmasıdır. Bankacılık regülasyonlan kapsamında uygulamaya konan sistemik banka yeniden yapılandırma programlan, bankaların finansal görünümlerinin düzeltilmesini sağlayan transferleri içeren finansal araçlar, bankaların yönetim, karlılık ve etkinliği ile ilgilenen operasyonel araçlar ve bir bütün olarak sektörel düzeyde sorunlara yönelen yapısal araçlar olmak üzere üç ana başlıkta tasarlanmaktadır. Ülkemizde 1980 sonrası ekonomi politikasının yönelimleri, bankacılık sektörünün finansal krizlere karşı direncim zayıflatırken, 1990'lı yıllardan itibaren sektördeki bozulma hızlanmış ve geride bıraktığımız bankacılık sistemi kaynaklı iki krizle birlikte bankacılık siteminde yeniden yapılanma süreci başlamıştır. Söz konusuyapılanma, ülkemiz deneyiminde kamusal bir gözetim otoritesi tarafından dünyadaki uygulamaya koşut olarak, banka grupları temelinde finansal, operasyonel ve yapısal süreçlere dayandırılmıştır. Ülkemiz bankacılık sistemi yeniden yapılandırma programının önemli bir ayağı olan kamu bankalarına yönelik program, bu bankaların kamusal bir iyileştirme süreci sonrasında sermaye sahipliğinin belirli bir takvim dahilinde özel kesime devredilmesini hedeflemektedir. Bu amaçla kamu bankalarının likidite sorunlarının çözümlenmesi ve 'görev zararlan'nın tasfiyesi finansal operasyonun iç içe geçmiş iki ana başlığı iken; operasyonel düzenlemeler söz konusu bankaları yönetim ve organizasyon açısından özelleştirmeye hazırlamaya odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the early 1980's, within the liberalisation of capital movements and improvement in communication tecnology, the complexity and volume of financial opearations increased and financial markets became a dominant sector of world economy. Thus, the economies begin to work in a highly volatile markets which are mostly free from adequate regulatory instruments and risk management systems. This macro economic enviroment, caused many financial crises in emerging markets most sourced from banking system problems. So goverment intervention programs to banking system, in order to prevent the effects and recurrence of crises, begin to take place in goverment policies. The primary justification for bank regulation in literature, is the avoidance of systemic risk, protecting investors and enhancing the efficiency. Bank regulation instruments can be grouped into three categories; financial instruments that focuse on bank balance sheets, operational insrtuments deal with governence, efficiency and profitability and structural instruments on sectoral level. From this view, after two financial crisies in last three years, Turkish banking system restructuring program is based on the financial, operational and structural measurements according to bank groups in sector. Government banks that play an important role in that program is in a process of privatization after solving the liquidity, duty losses and management problems under governement managenet. So the restructuring program is combined with preparation to privatization for sate banks.