Türk muhafazakarlığı ve Nurettin Topçu
Turkish conservatism and Nurettin Topçu
- Tez No: 141407
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Özet: Türk Muhafazakarlığı ve Nurettin Topçu“ başlıklı bu çalışmada, oldukça karmaşık bir görüntü veren Türk muhafazakarlığı olgusu masaya yatırılmaktadır. İlk bölümde muhafazakarlığın ne olduğu, Batı muhafazakarlığı ve Türk muhafazakarlığının kesişen/ayrışan yönleriyle ele alınmıştır. Türk muhafazakarlığının değişik renklerini oluşturan Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük, bu görüşlerin önde gelen düşünürlerinin temel fikirleri bağlamında irdelenmiştir. Daha sonra Türk muhafazakarlığının radikal isimlerinden Nurettin Topçu'nun fikirleri gündeme getirilmiştir. Ancak Topçu'nun özgünlüğünün yeterince ortaya konulabilmesi açısında önce, ”Türk muhafazakarlığında bir anadamar yaklaşım var mı?“ sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışma evreni içinde, tıpkı Batı muhafazakarlığında olduğu gibi, Türk muhafazakarlığında da bir anadamar yaklaşım gözlenmiş ve bu yaklaşım tarif edilmiştir. Türk muhafazakarlığı anadamar yaklaşımının radikal kalkışma gösteremediği Kemalizm'in bir yandan çeperlerinde tutunmaya çalışırken diğer yandan kültürel saldırılarını nasıl dillendirildiği incelenmiştir. Bu bağlamda, sadece Kemalizm'e değil, ”Türk Modernleşmesi“ adı verilen sürece de radikal bir başkaldırının sözcülüğünü yapan Nurettin Topçu'nun farklılıklarına eğilinmiştir. Topçu'nun pekçok anadamar Türk muhafazakarının aksine kendi özgün kavramlarıyla konuşan bir düşünür olduğuna dikkat çekilmiştir. Topçu'nun ”önderi olarak gösterildiği“, Anadolucu düşüncenin II. kuşak akımı, ilk kuşak Anadolucular'ın da temel fikirleri gözden kaçırılmayarak özetlenmiştir. Düşünürün felsefi düşünceleri ile siyasal/sosyal görüşleri ayrı başlıklar altında irdelenerek, Nurettin Topçu'da ”idealizm“ ile ”realizm“ ikileminin yol açtığı ”yarılma" vurgulanmıştır. Türkiye'nin çalkantılı siyasal yaşamında, yeterince incelenememiş olan Türk muhafazakarlığı olgusunun, Nurettin Topçu konusuyla beraber daha pekçok tartışmayı beraberinde taşıyacağı beklenmelidir. 422
Özet (Çeviri)
Summary: In the thesis called 'Turkish Conservatism and Nurettin Topçu' 'the complex issue, Turkish Conservatism has been investigated. In the first chapter, the general meaning of conservatism has been tried to be explained. The conservatist movements in Western democrasies and different patterns of Turkish conservatist understandings have been discussed all throughout the first chapter. Of course some similarities as well as great differences have been found as a result of this search. The differences were much more important than the similarities to be able to discover the originality of Turkish conservatism. Pan-Ottomanist, Pan-islamist and Pan- Turkist wings of Turkish conservatism have also been discussed in the first chapter. Nurettin Topcu, is an original figure in Turkish conservatism. In order to see his original thoughts, a question has to be answered first and that question was,“Is there a mainstream trend with in Turkish conservatism?”As a conclusion the common figures and way of understandings of Turkish conservatism has been explained. Turkish conservatist mainstream ideologs/thinkers/philosophers tried not to show extreme agression towards Kemalism. These philosophers and ideologs tried to find a position for themselves within the boundries of Kemalism on the one hand. On the other, they have tried to interfere and change Kemalist politics by attacking it on the cultural bases. Nurettin Topcu, as a radical conservatist thinker, opposed Turkish conservatist mainsteram politics. He wasn't just opposing Kemalism directly. He was also attacking the conformism of mainstream conservatist thinkers in many ways. He was also a radical critic of the project called,“Turkish Moderenism.”Topçu was talking with his original terms. He was called to be the leader of II. Anatolian movement. He also had a different aim that Anatolian movement should have to overtake. In the thesis Topcu' s philosophic and political thoughts have been explained seperatly. The deep corruption of his realism and idealism has been tried to be shown. The Turkish 423conservatism has not been deeply discussed in Turkish politics' uptil now. It's expected that Nurettin Topçu debate as well as Turkish conservatism will bring many new discussions in the future. 424