Ar-ge vergi teşvikleri
Research and development tax incentives
- Tez No: 141405
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET AR-GE ve yenilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinde başvurulan mali tedbirler, OECD ülkelerinin bilim ve teknoloji politikalarının önemli bir parçasıdır. Hükümetlerin AR-GE ve yenilik faaliyetlerine müdahalesi, özel sektör AR-GE harcamalarının azalma trendinde olduğu ekonomilerde, özellikle firmaların rekabetçi bir özellik kazanması ve makroekonomik açıdan uzun dönemde verimlilik artışının sağlanması ve yüksek yaşam standartlarına ulaşılması açısından kritik öneme haizdir. Özel sektör AR-GE faaliyetlerine yapılan kamu müdahalesinin gerekçesi, firmaların AR-GE'nin getirilerinden tam olarak yararlanamamaları nedeniyle AR-GE harcamalarını ve AR-GE yatırımlarını kısıtlamaları ve dolayısıyla ortaya çıkan piyasa başarısızlığıdır. Bahse konu piyasa başarısızlığının üstesinden gelmek amacıyla hükümetlerin başvurdukları vergi kredileri, sübvansiyon vb. değişik mekanizmalar mevcuttur. Piyasaya olan müdahalenin daha az olması, idari ve finansal masraflarının düşük olması, öngörülebilir ve istikrarlı bir araç olması itibariyle, dönemsel bütçe tahsisatlarını gerektiren sübvansiyon uygulamaları yerine vergi teşvikleri daha sağlıklı sonuçlar doğurabilmektedir. AR-GE vergi hükümlerinin, AR-GE harcamalarına olan etkisinin tesbiti çeşitli faktörlere bağlı olarak her ne kadar kompleks bir süreçse de, B-endeks metodu, ülkeler bazında uygulanan AR-GE vergi sistemlerinin teorik açıdan üstünlük derecesini belirleyen bir yaklaşımdır.AR-GE vergi teşvikleri yapılan değerlendirmelere göre, AR-GE harcamalarını kısmen de olsa artıran bir etkiye sahiptir. Ancak AR-GE ve yenilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinde, AR-GE vergi kredileri diğer bilim ve teknoloji politikalarının sadece bir parçası veya tamamlayıcısı olarak ele alınmalıdır. 189
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Utilizing the fiscal measures to promote R&D and innovation activities is an important component of science and technolgy policies of OECD countries. Intervention of government to the R&D and innovation activities has critical importance in the economies where business R&D expenditures tend to grow negatively, in respect of firm competitiveness and at the macroeconomic level long-term productivity and higher standards of living. The reason for government intervention to R&D activities rests on the concept of market failure, which occurs when the firms conducting R&D cannot capture their full benefit, thus limiting their R&D expenditures and R&D investment. In order to overcome the market failure, the governments are utilizing different kind of mechanisms such as tax credits and subsidies. R&D tax credits might have certain advantages over direct subsidies: less interference in the market, reduced administrative and financial cost and greater predictability and stability compared to periodic budget appropriations. Setting the effects of R&D tax provisions on R&D expenditure is complicated by a number of factors. However, B-index methodology theoretically compares the generosity of R&D tax systems across countries. Based on the existing assessments, R&D tax credits cause to increase partially the R&D expenditures. However, in order to stimulate R&D and innovation activities, R&D tax credits should be designed only as a complementary tool or a part of science and technology policies.