İngilizce dersinde uygulanan izleme testlerinin öğrenci başarısına etkisi
Effects of formative tests in EFL classes on students success
- Tez No: 141408
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
166 ÖZET Bloom'un tam öğrenme kuramma dayalı olarak yapılan bu çalışmada izleme testleri, dönût ve düzeltme işlemlerinin İngilizce dersinde öğrenci başarısını artırıcı bir etkisinin olup olmadığı sınanmıştır. Bu amaçla İncesu Anadolu Lisesi 1. sınıflarından 2 grup seçkisiz atama yoluyla deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da öntest olarak bir düzey belirleme testi uygulanmış ve iki grubun araştırma öncesi denk oldukları görülmüştür. Daha sonra deney grubuna öğretim ünitelerine paralel izleme testleri uygulanmış, öğrencilere dönüt verilmiş ve ardından belirli ölçüte ulaşamamış olanlara düzeltme işlemleri başlatılmıştır. 2,5 ay süren uygulama sonunda deney ve kontrol gruplarına düzey belirleme testi sontest olarak yemden uygulanmış ve iki grup arasında anlamlı bir fark olup olmadığı T testi ile test edilmiştir. istatistiksel analizler sonucunda yapılan uygulamanın yazma ve konuşma gibi üretimsel beceriler dışında kalan dinleme becerisi, okuma becerisi, dilbilgisi, sözcük bilgisi ve tümleşik dil becerilerinde öğrenci başarısını artırdığı görülmüştür. Yazma ve konuşma becerisinde ise deney grubu lehinde bir artış görülmemiştir. Yapılan çalışma yazma ve konuşma becerisi alanında deney grubuna katkı sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
167 ABSTRACT In the study based on Bloom's Mastery Learning, it is tested if formative tests, feedback and correction procedures have effects on the increase in students' success in the course of English. With this purpose, 2 groups from the first grade of İncesu Anatolian High School were chosen randomly as experimental and control groups. Both groups were given a summative test as pretest and it was determined that both groups were equal at the beginning. Then the experimental group was applied formative tests which were parallel to the teaching units, the students were given feedback and correction procedures were started for the students who did not reach the expected criteria. At the end of the application lasting 2.5 months, the summative test was given again to the both groups as posttest and it was tested if there is a significant difference between the groups by means of T test. Statistical analyses show that the application (formative tests, feedback and correction) has increased the level of success of the experimental group in skills including listening, reading, grammar, vocabulary and integrated skills. In the productive skills such as writing and speaking, there is no significant difference on behalf of the experimental group. The application did not contribute to students' success in the field of speaking and writing.