Bütünleşme sürecinde Avrupa Birliği eğitim politikaları
Education policies of European Union in the process integration
  1. Tez No: 141433
  2. Yazar: ASLI POSTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Başlangıçta ekonomik işbirliği amacıyla kurulan Avrupa Topluluğu, zamanla diğer politika alanlarında da ortaklaşmaya gitmiştir. Malların serbest dolaşım ilkesi, işgücünün de serbest dolaşımını beraberinde getirmiştir. Serbest dolaşan işgücünün bazı ölçütlerle belirlenmiş niteliklere sahip olma zorunluluğu, mesleki eğitimde ortak kıstaslara ihtiyaç doğurmuştur. Bu ihtiyaç zamanla genel eğitim alanında da hissedilmeye başlamıştır. Özellikle ekonomik ve sosyal beklentilerin artmasıyla, Avrupa Birliği genelinde eğitim alanında bütüncül bir yaklaşıma duyulan ihtiyaç, Avrupa Birliği kurumlarını ve Üye Ülkeleri bu alanda daha önce hiç olmadığı kadar yakın işbirliğine teşvik etmektedir. Ayrıca, bütünleşme sürecinde Avrupalı kimliğini benimsemiş halkların yaratılması gerekliliği, eğitimin Avrupa Birliği düzeyinde bir poütika alam olarak değerlendirilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu tez, yukarıdaki veriler doğrultusunda, Avrupa Birliği' nin bütünleşmeye yönelik eğitim politikalarını iki bölümde ele almaktadır. Bu tezin birinci bölümünde, Avrupa Birliği'nde eğitim alanında yaşanan siyasi süreç ele alınmıştır. Siyasi sürecin incelenmesinde, ilk olarak AT'nin kuruluşundan itibaren Topluluk düzeyinde eğitim alamnda gerçekleşen gelişmeler nedenleriyle birlikte ortaya konarak, daha sonra ortaya çıkan gelişmeler temellendirilmiştir. 124İlk dönem eğitim programlarının ortaya çıkışma neden olan süreçler ve eğitim programlaraıın geçirdiği evrim ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nde eğitim politikasının neden gittikçe daha fazla önem kazandığı, ve kazandığı önem doğrultusunda daha sağlam hukuki temellere dayandırılma çabası ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunların yanı sıra, eğitimde temel amaçların ve güçlüklerin belirlenmesi, ve eğitimde niteliğin yükseltilmesi amacıyla gidilen ilk işbirliği süreçleri gelişim sıralarına göre ele alınmıştır. İlk bölümüm ikinci kısmında, duyulan sosyal ve ekonomik ihtiyaçlar ve Avrupa Birliği düzeyindeki çabalar doğrultusunda ulusal eğitim sistemlerinin ortak paydalarda buluşma arayışları incelenerek, son dönemde yoğunlaşan işbirliği gmşimlerinin nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu dönemin çözümlemesinde, Lizbon Stratejisi ile, Amaçlar, Bologna ve Kopenhag Süreçleri doğrultusunda işbirliğinin kazandığı yeni boyut ve genişletilmiş kapsam, nedenleriyle birlikte ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Avrupa Birliği'nin genel ve mesleki eğitim alanında faaliyet gösteren programlan incelenmiştir. Programlar ortaya çıktıkları 1980'li yıllardan itibaren yasal temelleri ve yapıları açısından dönemler halinde ele alınmış, ve bu dönemsel incelemeler altında eksiklikleri ve başarılan tartışılmıştır. Halen yürürlükte olan programlara geniş yer ayrılmıştır. Yürürlükte olan programlar 2006 yılma kadar sürecektir. Bu tarihten sonrası için Konsey'in Komisyon'a önerdiği yeni 125program yapılanması gerekçeleri, amaçları, ve olası yapısıyla birlikte 2006 sonrası için bütüncül program başlığı altında incelenmiştir. Sonuç olarak, eğitimde işbirliğinin ve benzeşmenin büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasına rağmen, Üye Ülkeler ulusal eğitim politikalarındaki yetkilerini koruma eğiliminde olması Birlik genelinde eğitimi ilgilendiren kararlar alınmasını güç hale getirmektedir. Bu koşullar altında en akılcı çözüm, ortak paydalara yoğunlaşarak eğitim çalışmalarım bu çerçevede yürütmek olarak görünmektedir. Nitekim, son dönemde bu doğrultuda yürütülen işbirliği süreçleri, Avrupa Birliği' nin eğitim alanında kendine koyduğu hedefleri gerçekleştirebilmesi açışından cesaret vericidir. 126
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Union (EU), which was established with a purpose of economic cooperation at first, has moved towards unification in other policy areas in time. The principle of the free movement of the goods had paved the way for the free movement of labour. The necessity that the labour which is to have the opportunity of free movement should have certain qualifications determined by common measures, has created the need for common criteria in vocational training. In time, the same need came to the scene in general education area. Especially because of the increase in economic and social expectations, the need for an integrated approach for education for the EU as a whole, encourages the member states and the EU institutions for highly enhanced cooperation in this area. Besides, the necessity of the creation of societies which appropriate the European identity has inevitably resulted in the evaluation of the education as a policy area at European level. In the light of the data above, this thesis analyses the educational policies of the European Union towards integration in two sections. In the first section of this thesis, the political process which has been experienced in the area of education at the EU level has been focused. In the examination of the political process, the development that took part in education was put forward with its background reasoning from the beginning of the establishment of the European Community, so that the following developments could be clarified. 127The processes which gave way to the development of first generation education programmes, and the evolving of those programs were also handled. The reasons of the increasing importance of the education policy in the EU, and the efforts to create more stable legal basis for them are clarified. Besides, the identification of basic objectives and challenges in education, and the first cooperation processes taken for the increase of quality in education were focused according to their chronological order. In the second part of the first section, the efforts of the national education systems to meet at common denominators as an outcome of the social and economic needs and EU level efforts are examined. The reasons of the increasing tendency towards cooperation were also studied. The new dimension and widened context of the cooperation were investigated with their reasons in the line with The Lisbon Strategy, The Objectives, Bologna, Copenhagen processes. In the second section of the thesis, the general and vocational education programmes of EU were focused. The programmes were handled in periods according to their legal basis and construction from the 1980's when they first emerged, up to today. The programmes which are in force were examined in greater detail. Those programmes will be in force until 2006. The Commission recommendation to the Council of the EU for a new programme starting from 2006 is analysed under the title of integrated programme with its reasons, objectives, and possible structure. 128In conclusion, in spite of the need for cooperation and similarization in education, the member states are not in favour of sharing their responsibilities in national policy making in education, which makes the decision making process more complicated at the EU level. Under those circumstances, the best solution seems to be focusing on the common objectives and running the educational cooperation within this framework. Likewise, the cooperation process of the last decade is encouraging in terms of the realization of the objectives which the EU set for itself. 129