İlköğretim sekizinci sınıf düzeyi için akademik yetenek testi geliştirmeye ilişkin bir çalışma
A Study on developing a academic ability test for 8th grade students
  1. Tez No: 141442
  2. Yazar: NALAN SANLI RİCHARDS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLAYMAN ÇETİN ÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı bir psikolojik ölçme aracı geliştirmektir. Ölçme konusu olarak seçilen özellik, akademik yetenek olarak tanımlanan ve okulla ilgili öğrenmelerde etkili olduğu bilinen bir psikolojik yapıdır. Geliştirilen '8. Sınıf Akademik Yetenek Testi'nin ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerine sunulacak eğitsel rehberlik çalışmaları için yararlı olacağı düşünülmektedir. Ölçme aracının geliştirilmesinde, Crocker ve Algina (1986) tarafından önerilen standart test geliştirme yaklaşımı izlenmiştir. Bu test geliştirme yaklaşımının ilk basamağı, test puanlarının kullanım amacının belirlenmesini kapsar. Test puanlarının kullanım amacı belirlendikten sonra, testle ölçülecek özellikler belirlenmiş ve bu özelliklerin göstergesi olduğu düşünülen test maddelerinin yazılmasına geçilmiştir. Test maddeleri yazıldıktan sonra, konu alanı ders öğretmenlerinin ve madde yazma ve test geliştirme konularında bilimsel bilgiye sahip, bu alanda çalışan uzmanların incelemesine sunulmuştur. Maddeler, alınan öneriler doğrultusunda düzeltmeler yapıldıktan sonra, deneme uygulaması için seçilen 299 öğrenciye uygulanmıştır. Deneme uygulaması sonuçları analizinden sonra, maddelerin güçlük ve ayırt edicilik değerlerine bakılarak, istenen özelliklere sahip test maddelerinin 83seçilmesi ile testin asıl formu oluşturulmuştur. Asıl formun oluşumundan sonra, testten elde edilen puanların yorumlanmasını sağlayacak olan test normlarının geliştirilebilmesi için, Ankara İli sınırları içinde öğrenim gören ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerini temsil etmek üzere seçilen 1103 kişilik çalışma grubuna uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, test maddelerine verilen yanıtlar puanlanmış ve bu puanlamaya dayalı olarak norm tabloları hazırlanmıştır. Ham puan dönüşümlerinde yüzdelik puanlar ve ortalaması 50 standart sapması 10 olan T standart puanları kullanılmıştır. Son olarak, test puanlarının güvenirliliği ve geçerliliğine ilişkin veriler elde edilmiştir. Güvenirliliğin belirlenmesinde Cronbach a ve KR-20 iç tutarlılık korelasyon katsayıları ve ölçmenin standart hatası yöntemleri, geçerlilik için ise ölçüte dayalı geçerlilik yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile ortaya konan '8. Sınıf Akademik Yetenek Testi, yeterli güvenirlilik ve geçerlilik kanıtlarına ve puanların yorumlanmasını sağlayacak normlara sahip bir psikolojik ölçme aracı olarak geliştirilmiştir. Ölçme aracının kullanımına ve gelecekte yapılacak araştrmalara ilişkin bazı öneriler getirilmiştir. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to develop a psychological measurement instrument for Academic Ability. The characteristic chosen as the subject of measurement instrument is a psychological construct which is known to be as 'Academic Ability'. İt is known to be effective regarding school learning and tasks. 8th Grade Academic Ability Test which is developed as a subject of this study is regarded as beneficial for educational counseling services to be offered to children at this level. Standart test development approach which is offered by Crocker and Algina (1986), has been adopted for the development of the test which is the subject of this study. The first stage of this approach is to determine how will the test scores be used. By this, the content to be measured by the instrument were determined and the items as an indicators of this content were written. After the items were written, they were presented to course instructors and test development experts for their opinions about test items. After the proposed corrections were made, item tryout were made on 299 8th grade students who were chosen to represent the target of the study. After analysing item tryout results, bearing in mind the item difficulty and item discrimination, items with desired qualities were selected to form the final form of the test. 85The final form of the test was applied to a large group of student (1 103) whithin the Ankara region in order to establish the norms which are needed for interpreting the test scores. Transformation of raw scores were made on the basis of percentile and T standart scores. In the final stage, data regarding the reliability and validity of the test were obtained. For reliability studies, Cronbach a and KR-20 internal consistency reliability coefficents and standart error of measurement (SEM) methods were used. For validity, criterion related validity were employed. As a result, 8th Grade Academic Ability test with norms was developed and presented for usage in predetermined purposes. Suggestions regarding the usage of test scores have been made. And some recommendations for future research in this subject were provided. 86