Kentleşme ve kentleşme sürecinde göçün suç olgusu üzerindeki etkileri
The Effects of migration on the phenomenon of crime in urbanisation and in the process of urbanisation
  1. Tez No: 141448
  2. Yazar: AZİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
8. ÖZET Kentleşme sürecinde oluşan çarpık kentleşmenin, insan tutum ve davranışları üzerinde meydana getirdiği değişmeler neticesinde ortaya çıkan temel sorunlardan birisi suç olgusudur. Bu çalışmada, kent merkezi ve gecekondu bölgeleri ile kırsal kesimde işlenen suçların gerek sayısal gerekse niteliksel açıdan farklılıklarının olduğu, ayrıca göç olgusunun gecekondulaşma oluşumuna hız kazandırdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Göçün nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Nüfus artışı, Ekonomik sebepler, Eğitim, kültür ve sağlık hizmetlerinden faydalanma isteği, Ulaşım, haberleşme ve enformasyon ağının gelişmesi ve Kültürel sebeplerdir. Türkiye'de iç göçler 1950'li yıllarda başlayarak gelişmiş ve her geçen gün ağırlığını arttırmıştır. Göç ile birlikte kır nüfusu azalmakta ve kent nüfusu ise artmaktadır. 1927 Yılında toplam nüfusun %24.22'si, 2000'de ise % 70.03 'ü kentlerde yaşar hale gelmiştir. Köy nüfusu ise toplam nüfus içinde %75.78'den 2000'de %30.97'ye gerilemiştir. Göçle birlikte kent nüfusunun artması sonucu kentleşme oram yüksek seyretmektedir. Ancak bu kentleşme sosyal ve ekonomik birçok sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlilerinden bir tanesini de suç ve suçluluğun meydana gelmesi ve artması oluşturmaktadır. Kent nüfusunun aşın artmasıyla birlikte metropol alanlar da genişlemekte ve çoğalmaktadır. Ancak buralar da gecekondulaşmadan kendini kurtaramamıştır. Çünkü artan nüfusla birlikte düşük gelir gruplu insanlar çoğalmaktadır. Bu düşük gelir gruplu insanlar ise barınma ihtiyaçlarını ancak gecekondularda çözebilmektedirler. Bu olgu rakamsal olarak da ifade edilirse kentlerde yaşayan nüfus oram 1935'de %23.5 iken 2000'de %70 olmuştur. 153Çarpık kentleşme sürecinde meydana gelen toplumsal huzursuzluklara neden olan bu kontrolsüz göç ve göçün meydana getirdiği suçluluk olaylarında artış, gelişmekte olan toplumların ve hızla büyüyen kentlerin en büyük problemlerinden birini oluşturmaktadır. Kent nüfusunun artması ile ortaya çıkan sorunları çözebilmek için bir yandan göçü önleyici tedbirler alırken diğer yandan da kentin fiziki ve ekolojik dengesini sağlayıcı planlamaların da yapılması gerekmektedir. 9. SUMMARY In the progress of urbanization crime phenomenon is one of the fundamental problems occurred as a result of ill effects caused by crooked urbanization on human attitudes and manners. In this study, it will be laid out that crimes committed in urban center and shanty housing areas and rural region have different characteristics both in quantity and in quality. Moreover immigration has a certain effect in increasing the shanty housing. In this framework, the reasons for immigration are the following: Increase of population, Economic reasons, Wish to benefit from cultural and medical services, Development of transportation, communication and information network and Cultural reasons. The immigration in Turkey was started in 1950's and has developed since then and its weight has increased with the time elapsing. For this reason some findings have been included in the five year development plans. The rural population decreases with immigration and on the other hand the urban population increases. While 24.22 % of total population was living in urban areas in 1927, 70.03 % of population started to live in urban areas in 2000. The rural population which was 75.78 of total population, on the other hand, was decreased down to 30.97%. As a result of increase of urban population due to immigration, the urbanization rate is very high, however this urbanization brings many problems 154corcening with social and economical.. The most important problem among the others is the increase of crime. With over urban population increase, the metropolitan areas have been widened and increased. However the problem of shanty housing can not be eliminated in these areas Because the number of low income group increases with the increasing population. These low-income group people can solve their housing problems only with shanty housing. If this phenomenon is defined in terms of numbers, while percentage of population living in urban areas was 23.5% in 1935 it was reached up to 70% in 2000. In the course of crooked urbanisation due to public disturb because of 8 uncontrol immigration to getting crime and increaisng crime which is the most important problem for the growing up countries. For solution of problems arising due to increase of urban population it is necessary to take measures preventing immigration, in the mean time it is necessary to make planning providing physical and ecological balance of the city. 155
Özet (Çeviri)