Reklamda algı
Perception of advertisement
- Tez No: 141461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Aynı mal ve hizmetin birden fazla işletme tarafından üretildiği ve piyasaya sürüldüğü günümüz rekabet koşullarında, işletmeler ürettikleri mal ve hizmetleri tüketicilere tanıtamadıkları sürece pazar paylarını koruyamayacaklardır. İşte bu noktada, mevcut mal ve hizmetlerin varlığını tüketicilere duyuran reklam olgusu karşımıza çıkar. Reklamlar öncelikle tüketicilerin söz konusu ürünü algılamasını sağlar. Bu çalışma, müşteriler ve hedef kitlenin reklamları nasıl algıladıkları, reklam mesajını nasıl aldıkları ve nasıl davrandıkları üzerine kurulmuştur. Reklam mesajında görsel ve işitsel faktörlerin, sözsel malzemelerin hedef tüketiciyi etkilemek için nasıl kullanıldığı ve tüketici üzerindeki etkileri ele alındıktan sonra TV reklamlarının algılanması üzerine bir anket araştırması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Reklam, Algı, Reklam Mesajları 139
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the same goods and services are produced and put on the market in today's competative business world by several enterprises, it is impossible that enterprises protect their market share unless they promote their products and services. At that point, advertisement feet comes out which announces the existence of avaible products and services to consumers. Advertisements, first of all, provide the consumer to perceive avaible products. This study is based on how consumers and target groups perceive advertisements, how they get advertisement message and how they behave. In this study, it is investigated that how visual and auditory factors, oral materials are used in advertisement message and impacts of them on consumers; then, questionnaire research on TV advertisements is applied. KEY WORDS: Advertisement, Perception, Advertisement Messages 140