Bir ilköğretim okulu 6. sınıf sanat eğitimi (resim-iş) dersi ve öğretmeninin nitelikleri üzerine bir durum çalışması
A Condition stuty regarding the characteristics of an art education (art-work) lesson teacher in the 6th class of an elementary school
  1. Tez No: 141498
  2. Yazar: RABİA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET“Bir İlköğretim Okulunda 6. Sınıf Sanat Eğitimi (Resim-İş) Dersi ve Öğretmeninin Nitelikleri Üzerine Bir Durum Çalışması”adlı bu araştırmada, resim dersi amaçlarının gerçekleşmesinde öğretmenin alan bilgisi, dersi işleme becerisi ve sanat dersliğinin yapısı ile öğrenci nitelikleri incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma için Ankara'nın Yenimahalle İlçesindeki bir ilköğretim okulunun 6/B sınıfı öğrencileri ve Resim-İş öğretmeni seçilmiştir. Çalışma; seçilen 6. sınıfın sanat eğitimi ortamının, öğretmenin ve öğrencilerin değişik yönlerden incelenerek değerlendirilmesi üzerine kurulmuştur. Araştırmada Eğitsel Eleştiri yöntemi kullanılmış, Nitel Araştırma Yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, Giriş, Araştırmanın Amacı, Önemi, Problem ve Alt Problemler yer almıştır. İkinci bölümde, Kavramsal Çerçeve içerisinde incelenen okulun ve katılımcıların betimlenmesi ve ilgili araştırmalar yer almıştır. Ayrıca, ilk izlenimler ve eğitim ortamının tanımlanması, öğrencilerin oturuş planı ve öğretmenin hareket güzergahı bulunmaktadır. Ders ve ünite ile ilgili bilgiler, öğretimin içeriğinin çözümlenmesi yer almıştır. Üçüncü bölümde, Nitel Araştırma Yöntemi, Araştırma Deseni, Verilerin Toplanması, Verilerin Çözümlenmesi yer almıştır. Dördüncü bölümde, Bulgular ve Yorum, Alt Problemlere İlişkin Bulgular ve Yorum bulunmaktadır. Beşinci bölümde, Tartışma ve Değerlendirme, altıncı bölümde Sonuç ve Öneriler yer almıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre sanat eğitimi (Resim-İş) dersinde elde edilen başarıya, öğretmen, eğitim ortamı, yönetici ve öğrenci niteliklerinin etki ettiği görülmüştür. Araştırmada eğitim ortamının yetersizliğinin ve ders programındaki dengesizliğin başarıyı büyük oranda gölgelediği görülmüştür. Araştırma sonucunda; ders saati sayısının az olmasının, sanat dersliği yerine sınıfta ders işlenmesinin, öğretmenin otoriter tavrının, öğrencilerin birbirleriyle tartışmalarının ve Resim-İş dersinin hemen ardından başka bir uygulamalı ders olan Beden Eğitimi dersinin yapılıyor olmasının basan üzerinde olumsuz etkisi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In this research which is titled“A research about the qualities of sixth class Art Education (Drawing Course) in a primary school”teacher's knowledge about his field, his performance in the lesson and the structure of art classroom are tried to be examined to fulfil the purposes of art lesson. For this research the students of 6/B class and the teacher of art lesson in a primary school of Yenimahalle which is a township of Ankara. The research is based upon the examination of the various sides of sixth class art education environment and teachers and students. In this research educational criticism method is used and also qualitative research process are utilized. Introduction, Purpose and Importance of the Research, Problem and Secondary Problems have been included in the first part of the research. In the second part, researches related to the description of the school and the participants examined within the Conceptual frame have been included. In addition, first impressions and the description of the training ambience, sitting plan of the students and the movement route of the instructor are included. Information related to course and unit, analysis of the training contents have been included. In the third part, Nitel Research Method, Research Pattern, Collecting Data, Solving Data have been included. In the fourth part, Findings and Interpretation, Findings Related to the Secondary Problems and Interpretations are present. Discussion and Evaluation have been included in the fifth part, and Result and Suggestions in the sixth part.IV According to the findings in the end of the research, teacher, education environment, director and student skills are affected to the success in Art Lesson (Drawing Course). In the research lack of education and instability in the lesson program lessen the accomplishment in a large scale. In the end of the research scarce lesson hours, to take lesson in the classroom instead of art workshop, authoritarian attitudes of teacher, discussions of students with each other and after the Drawing Course, existing of Body Training Course, which is an applied lesson, decrease the success very much.