Elektronik ticaretin iletişim ve tanıtımdaki rolü
Importance of electronics trade in communication and information
- Tez No: 141499
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 214
Özet
İLEKTRONİK TİCARETİN İLETİŞİM VE TANITIMDAKİ ROLÜ sek Lisans Tezi yazarı : Feyza Savcı Ergün Danışmanı : Prof.Dr. İrfan Erdoğan a Sayısı :211 İnsan doğasından kaynaklanan ihtiyaç giderme iç güdüsünün, zaman içerisinde ı oğlunu daha iyi bir yaşam aramaya ve bunun içinde yaşamı kolaylaştırıcı ürünler neye ve geliştirmeye yönlendirdiği bilinmektedir.Dünyayı saran yoğun, kompütürle im ve satış şebekeler sistemi olan internetin doğuşu bu şekilde olmuştur. İnternet, kendisi sürekli değişip gelişirken bilgi teknolojilerini de değiştirmekte, ;ce toplumu ve yaşamın tüm boyutlarını da değişime zorlamaktadır. Elektronik et olgusu işte böyle bir gelişmenin sonucu ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelerin ımsal etkilere ve hukuksal boyutlarının araştırılması 21. asrın en önemli araştırma ılarmdan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Küreselleşen dünyada elektronik iletişimden kaynaklanan sorunlar ve bunların iki boyutu konusunda bütün ülkeler bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktadırlar.. :sel boyutta, geniş çaplı uluslararası işbirliklerine gitme zorunluluğu gündeme ektedir. Uluslar arası toplulukların yanısıra özel ve gönüllü her türlü kuruluşun im alanında ki çalışmalarının, Dünyanın her bölgesindeki insanların hizmetine İmaya çalışılması büyük bir köy olma yolunda olduğu söylenen Dünya için bir ululuktur. İletişim teknolojileri alanında Dünyadaki gelişmeler ve bu konuda, gerek diğer uygulamaları, gerekse uluslar arası çalışmalar da göz önünde bulundurularak, son rda giderek önemi artan elektronik ticaretin Dünyada ki küreselleşme sürecine inin incelenmesi ve bu çerçevede ticari sonuçlar doğuran ya da ticari faaliyetleri :kleyecek, eğitim, kamuoyu bilgilendirme, tanıtım, reklam v.b. amaçlar için ronik ortamlarda yapılan işlemlerin toplumsal ve hukuksal boyutlarının tırılması giderek artan bir önem kazanmaktadır. Küreselleşen dünyada çağdaş demokrasi anlayışı gelişmekte, buna bağlı olarak ta lı düşünen, farklı inanç, ırk din, dil sahibi bireyler arasında bir arada ve bir örü ortamında yaşamayı öngören bir anlayışın geliştiği gözlenmektedir. Tüm yada yaşanmakta olan uluslararasındaki yumuşamanın ve barış içinde birlikte ma ilkesine dayanan yaşam, bunun içinde karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi ine dayanan yeni toplumsal buna bağlı olarak da hukuksal yapılanma ıılmazdır. FEYZA SAVCI ERGUN
Özet (Çeviri)
INPORTANCE OF ELECTRONICS TRADE IN COMINICATION AND INFORMATION sek Lisans Tezi hazarı : Feyza Savcı Ergün Danışmanı : Prof. Dr. İrfan Erdoğan a Sayısı : 211 Intensively communication with the computers covering all of the world created nternet system being selling nets system. While internet itself is changing and developing, it is changing the knowledge inologies, so it forces the community and all aspects of the life for changes, tronics trade facility has been created depending on that kind of development. ;arch on community effects and law aspects of this development is one of the most )rtant research topics of the 21 th century. In the globallised world, all countries on the problems stemmed from the ronics communication and its law aspects are in an intensive study.The necessity of -national cooperation at global and comprehensive wide is being put on the agenda, ing of studies carried out by, in addition to the international establishments, the y kind of private and voluntary establishments on communication field for the usage eople living all over the world is a necessity for the world so called on the way of a î scale village. The developments and implimentations and besides the international studies ied out in the field of communication technologies it is necessary to examine the ;ts of the electronics trade which its importance is increasing in the recent years, on globalisation period, the research of public and law aspects of the operations ting commercial results or supporting commercial activities such as training, public rmation, presentation, advertisement etc., carried out in the electronics field is easingly important. It is observed that, contemporary democracy understanding is developing an erstanding foresighting living together and in a toleranced environment for the pie having different thinking, confidence,race,religion and language is developing. In all over the world, a new way of living depending on way of principle living ;ther in peace and relent seen is developing. Besides, the efforts to develop the teral commercial relations are forced that the communities have to reorganise their ctures, and depending on this result the communities have to rearrange their law ne in line with the international law rules. FEYZA SAVCI ERGUN