Total abdominal histerektomi olgularında selekoksibin preemptif analjezik etkinliği
- Tez No: 141576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZET Postoperatif ağrı, cerrahi sonrası en önemli yakınma sebeplerindendir. Son yıllarda klinik kullanıma giren selekoksib, geleneksel NSAİI göre yan etkileri daha az olan selektif bir COX-2 inhibitörüdür. Bu çalışmada, total abdominal histerektomi planlanan olgularda preemptif olarak verilen 100 mg ve 200 mg oral selekoksibin postoperatif ağrıya ve morfin tüketimine etkisini araştırmayı amaçladık. Total abdominal histerektomi planlanan 54 erişkin olgu rasgele 3 gruba ayrıldı. Grup 1'e oral 100 mg selekoksib; grup 2'ye oral 200 mg selekoksib operasyondan bir saat önce verildi. Grup 3 ise kontrol grubunu oluşturdu. Olguların tümüne postoperatif dönemde hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile yükleme dozu 2 mg, bolus doz 1 mg, kilitli kalma süresi 10 dakika, dört saatlik ümit 20 mg olacak şekilde ayarlanarak intravenöz (İV) morfin başlandı. Preoksijenizasyon sonrası, anestezi indüksiyonunda, sırasıyla; lidokain 1 mg/kg, fentanil 1,5 ug/kg ve tiyopental 5 mg/kg ile sağlandı. Endotrakeal entübasyon için 0,1 mg/kg vekuronyum uygulandı. Anestezi idamesi; % 66 azot protoksit içinde oksijen end-tidal konsantrasyonu %1-1,5 olacak şekilde izofluran ile sağlandı. Operasyon boyunca ek analjezik verilmedi. Operasyonu takiben iki, dört, 8, 12, 24, 48 ve 72. saatlerde analjezik etkinlik dinlenme, hareket, öksürük durumlanndaki VAS ile değerlendirildi. Sedasyon skoru ve oksijen satürasyonu bir, iki, dört, 8, 12, 16 ve 24. saatlerde kaydedildi. Toplam morfin tüketimi grup 1'de 24,78 ± 5,95 mg, grup 2'de 24,44 ± 9,18 mg, grup 3'te 34,78 ± 10,38 mg bulundu. Grup 3'te toplam morfin tüketiminin diğer iki gruba göre anlamlı yüksekti (p< 0,01). Dinlenme, hareket ve öksürük durumlanndaki VAS skorları grup 3'de anlamlı olarak yüksek bulundu. Sedasyon skorları dört, 8, 24. sa'de grup 3'de diğer iki gruba göre daha yüksekti. Satürasyon değerleri 8, 12, 16, 24. sa'de grup 3'de anlamlı olarak düşüktü. Grup 1 ve grup 2'nin toplam morfin tüketimi ve VAS değerleri benzerdi (p>0,05). 40Sonuç olarak; preemptif oral selekoksibin, abdominal histerektomi sonrası postoperatif analjezi amacıyla morfin ile hasta kontrollü analjeziye ek olarak kullanılabileceği kanısına vardık. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Postoperative pain is one of the most important causes of postoperative complaints. Celecoxib is a selective COX-2 inhibitor which has fewer side effects. We aimed to investigate the effects of preemptive oral 100 mg and 200 mg celecoxib in relief of postoperative pain and morphine consumption after total abdominal hysterectomy. Fifty-four ASA l-ll adult cases were randomly divided into three groups. One hour before the operation, celecoxib was administrated oral 100 and 200 mg to group 1 and 2 respectively and group 3 served as a control. For postoperative analgesia, all patient received i.v. PCA with morphine. PCA was programmed as follows: 2 mg loading dose, 1 mg bolus dose and 10 minutes lock-out time for a 20 mg limitation for four hours. After preoxygenation, anesthesia was induced with lidocain 1 mg/kg, fentanyl 1.5 ug/kg, and thiopental 5 mg/kg respectively. Tracheal intubation was facilitated with i.v. bolus administration of vecuronium (0.1 mg/kg). Anesthesia was maintained with mixture of 66% nitrous oxide in oxygen and isoflurane 1-1.5%. During the operation no analgesic medication was used. After operation, VAS at rest, on movement and on coughing was evaluated at 2, 4, 8, 12, 24, 48 and 72 hours. Sedation scores and oxygen saturation were recorded at 1, 2, 4, 8, 12, 16 and 24 hours postoperatively. The total morphine consumption was 24.78 + 5.95, 24.44 + 9.18 and 34.78 + 10.38 in group 1, 2 and 3 respectively. That consumption in group 3 was significantly higher than the group 1 and 2 (p < 0.01). VAS at rest, movement and coughing were significantly higher in group 3. Sedation scores in group 3 at 4, 8 and 24 hours was higher than group 1 and 2. Oxygen saturation values were significantly lower in group 3. Group 1 and 2 were similar for morphine consumption and VAS. We concluded that preemptive orally celecoxib may be used as an additive to i.v. PCA with morphine for postoperative analgesia after abdominal hysterectomy. 42