Total abdominal histerektomi ve total laparoskopik histerektomi yapılan hastalarda postoperatif yaşam kalitesi ve ürogenital şikâyetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative quality of life and urogenital complaints in patients WHO underwent total abdominal hysterectomy and total laparoscopic hysterectomy
  1. Tez No: 519129
  2. Yazar: SABRİ KURTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADIMAN KIYKAÇ ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Total laparoskopik histerektomi (TLH) ve total abdominal histerektomi (TAH) olgularında postoperatif yaşam kalitesinin Kısa Form-36 ve Ürogenital Distres Envanteri-6 anket formları kullanılarak değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Retrospektif bazlı anket çalışması olarak tasarlanan bu çalışmaya, 01.01.2016 - 30.04.2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Kliniği'nde benign jinekolojik endikasyonlarla, TLH ve TAH yapılan, perimenopozal dönemde olan hastalar dahil edildi. Preoperatif değerlendirmede uterus boyutu 14 haftalık gebelik cesametinden büyük olan, pelvik organ prolapsusu ve/veya üriner inkontinansı olan, endometriozis ve/veya pelvik enflamatuar hastalık öyküsü olan hastalar ve intraoperatif komplikasyon gelişen ve eşzamanlı ek operasyon yapılan hastalar çalışma dışı tutuldu. Bulgular: TLH yapılan 107 ve TAH yapılan 179 olmak üzere toplam 286 hastaya çalışma anket formları uygulandı. Hastalar postoperatif erken (0-3 ay), orta (4-12 ay) ve geç (>12 ay) dönem olmak üzere üç grup halinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate postoperative quality of life using Short Form-36 and Urogenital Distress Inventory-6 questionnaires in patients who underwent total laparoscopic hysterectomy (TLH) and total abdominal hysterectomy (TAH). Materials and methods: A retrospective based questionnaire study was performed in perimenopausal patients, who underwent TLH and TAH for benign gynecologic conditions at University of Health Sciences, Etlik Zübeyde Hanım Womens' Health Training and Research Hospital between 01.01.2016 - 30.04.2018. Patients; (1) with uterine size greater than 14 weeks of gestation, (2) with pelvic organ prolapse and/or urinary incontinence, (3) with a history of endometriosis and/or pelvic inflammatory disease, (4) who had intraoperative complications and underwent concomitant operation, were excluded. Results: A total of 286 patients, including 107 of whom underwent TLH and 179 of whom underwent TAH, were asked to complete two questionnaire forms. The patients were evaluated according to 3 postoperative periods as early (0-3 months), mid (4-12 months) and late (more than 12 months) periods.