Total abdominal histerektomi olgularında ultrason eşliğinde yapılan quadratus lumborum bloğu ile transversus abdominis plan bloğunun postoperatif ağrı ve analjezik tüketimi üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography guided quadratus lumborum block and transversus abdominis plane block for postoperative pain and analgesic consumption in total abdominal hysterectomy
- Tez No: 843724
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHANUR ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Histerektomi sonrası zayıf ağrı kontrolü, hastanede kalış ve iyileşme süresinin uzamasıyla ilişkilidir ve ayrıca psikolojik değişiklikler, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti üzerinde de etkisi vardır. Bu nedenle şiddetli ağrıyı kontrol edebilmek için multimodal analjezi yönetimine ihtiyaç vardır. Ultrasonografinin anestezi pratiğine girmesi ile bölgesel sinir blok uygulamalarında ilerleme kaydedilmiştir. Biz çalışmamızda total abdominal histerektomi geçiren hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan quadratus lumborum blok (QLB) ile transversus abdominis plan bloğun (TAP) postoperatif ağrı ve analjezik tüketimi üzerine olan etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, yerel etik kurul onayı alındıktan sonra, total abdominal histerektomi geçirecek, ASA risk sınıflaması I, II ve 45-60 yaş aralığında, toplam 60 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Genel anestezi uygulamasını takiben, insizyon öncesinde USG eşliğinde QLB veya TAP blok uygulandı. Her iki blok %0,25 konsantrasyonunda bupivakain 0,5 ml/kg uygulandı. Perioperatif hemodinamik parametreler, postoperatif 30 dk 2,4,8, 12, ve 24. saatlerde VAS skoru kaydedildi. VAS skoru ≥ 4 ise ek analjezik olarak 1 mg/kg tramadol intravenöz olarak uygulandı. Ayrıca ilk analjezik ihtiyaç zamanı, toplam analjezik ihtiyacı olan hasta sayısı, yan etkiler, komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışma 60 hasta ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Poor pain control after hysterectomy is associated with prolonged hospital stay and recovery time, and also psychological changes, it also has an effect on quality of life and patient satisfaction. There fore, multimodal analgesia management is needed to control severe pain. With the introduction of ultrasound into the practice of anesthesia, progress has been made in regional nerve block applications. In our study, we aimed to compare the effect of quadratus lumborum block (QLB) and transversus abdominis plan block (TAP) on postoperative pain and analgesic consumption in patients undergoing total abdominal hysterectomy. Materials and Methods: Our study was performed on 60 patients with ASA risk classification I, II, and 45 to 60 years of age who will undergo hysterectomy, after local ethics committee approval. Following general anesthesia, QLB or TAP block was administered with USG before incision. Both blocks were administered 0.25% of bupivacaine 0.5 ml/kg. Perioperative hemodynamic parameters, VAS score was recorded at 30 min 2,4,8, 12, and 24 postoperative hours. If the VAS score is ≥ 4, 1 mg/kg of tramadol as an additional analgesic was administered intravenously. In addition, time of the first analgesic requirement, total number of patients in need of analgesics, side effects, complications were recorded. Results: The study was completed with 60 patients.